Nakažených v Plzeňském kraji přibývá. Pozitivní test měl i primátor

2. březen 2021 16:00, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tramvaj, cestující s respirátory

Přímo v Plzni hygienici zaznamenávají vysoký nárůst výskytu koronaviru. Město proto přijalo celou řadu opatření, která by měla pomoci zbrzdit šíření a také zahájilo kampaň, ve které vysvětluje, co reálně znamenají nová vládní opatření.

V Plzeňském kraji už přesáhl denní přírůstek nakažených koronavirem 1500 lidí. Plzeňská fakultní nemocnice se stala nejvytíženějším zdravotnickým zařízením v republice, má dvakrát více pacientů než nemocnice v pražském Motole. Město doufá, že situaci pomohou přísná protiepidemická opatření, která platí od 1. března.

Radnice svolala krizový štáb, a ještě v neděli večer spustila informační kampaň. Ta také mohla přispět k připravenosti občanů na kontroly policejními sbory již první den platnosti nových nařízení. „Na všech kontrolních bodech už byli řidiči vybaveni potřebnými dokumenty, pracovními smlouvami, doklady o zaměstnání nebo prohlášeními,“ pochválil občany primátor Martin Baxa, který dnes shodou okolností oznámil, že je pozitivní na covid-19, onemocnění potvrdil výsledek PCR testu. V izolaci podle nových pravidel zůstane do 15. března. Pokud se jeho zdravotní stav nezhorší, je připraven vykonávat své povinnosti z domova. V případě naléhavé potřeby jej zastoupí první náměstek Roman Zarzycký.

Letáky, plakáty a spoty v rádiích budou vysvětlovat

V kampani město vysvětluje, co vlastně nová vládní opatření znamenají. Objasňuje, jaká jsou pravidla pohybu pro nadcházející tři týdny, kdy se mohou lidé pohybovat mezi okresy a kdy jen v rámci města. Druhá část kampaně se zaměřuje na naléhavou výzvu, aby lidé opatření dodržovali. Kampaň bude mít podobu letáků, plakátů i spotů v rádiích.

I za velmi krátký čas přijalo město několik důležitých rozhodnutí. „Uzavřeli jsme některé sportovní areály, kde se lidé opravdu hodně kumulovali např. skatepark na Slovanech nebo Škodaland. Na druhé straně jsme rozhodli o tom, že zůstanou otevřená dětská hřiště, která budou pečlivě dezinfikována,“ sdělil Martin Baxa. Město chce také více dezinfikovat veřejná prostranství.

Na Borských polích bude probíhat více policejních kontrol zaměřených převážně na dodržování pravidel nošení respirátorů. Mělo by se také jednat o případném posunu směn zaměstnanců na Borských polích, aby nebyly autobusové linky tolik přeplněné.

Kdo může v hypermarketu Globus nakupovat?

Tématem, o kterém se v Plzni v souvislosti se zákazem pohybu mezi okresy, hodně diskutovalo, byl hypermarket Globus. Ten leží v katastru Chotíkova a Plzeňané měli obavy, že v něm nebudou moci nakupovat. Globus nakonec získal výjimku od ministra vnitra. Nyní tedy i lidé z okresu Plzeň-město mohou nakupovat v Globusu, který leží v okresu Plzeň-sever. Město připravilo dokonce mapky, aby lidé věděli, jaká pravidla nyní platí a jak se mohou mezi okresy pohybovat.

autoři: Veronika Krátká , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio