Navštivte unikátní muzeum v lese na německé straně hranice

29. prosinec 2021, aktualizováno

Z osady Bügellohe už mnoho nezbylo. Poslední opuštěná chalupa chátrá a historii místa připomíná jako malé lesní muzeum, do které se můžete vydat z obce Pleš.

Smutné místo před pár lety doplnily fotografie a dokumenty, jak říká průvodce Českým lesem Antonín Hříbal. "Po vysídlení se Němci rozhodli si hned u hranice postavit nové domovy a doufali, že se časem do českého pohraničí, kde žili, vrátí. Bügellohe tak brali jako přestupní stanici, provizorní bydlení, než se vše dostane do předešlých kolejí. Žilo zde asi 11 rodin. A tak tam čekali a čekali, ale změny se už nedočkali. Poslední obyvatel odešel z místa v sedmdesátých letech. Rodiny odešly nejdříve, děti neměly jak chodit lesem do školy, zimy byly v pohraničí tuhé, vysídlení Němci pochopili, že se už do svých bývalých rodných domů v obcích Pleš, Václav a Rábov nikdy nevrátí," uvádí Antonín Hříbal.

Chalupa je dnes bez oken, dveří a vnitřního vybavení. Ale přece se do ní trochu života vrátilo. Lidé dovnitř nosí vše, co v okolí naleznou. Vše, co tam bylo používáno. A tak poslední dům slouží jako odkaz z historie do budoucnosti a všechny důležité informace byly vměstnány do rotační informační tabule.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.