Nejdek ukrývá další regionální zajímavost. Jeden z domů na kraji města se proměnil v železniční dopravní kancelář
Unikátní zabezpečovací přístroje, dobový nábytek, historické fotografie a listiny. Tak vypadá úvodní část expozice retromuzea v Nejdku. Provozovatelé muzea jeho úvodní místnost upravili v letošním roce. Využili k tomu část přístrojů, které se jim náhodou podařilo získat.
Drážní expozice je zaměřená hlavně na osobnost podnikatele Mattoniho. „Sama dopravní kancelář představuje Mattoniho železnici, která vedla z Vojkovic do Kyselky. Je to úvodní místnost a vstup do naší expozice Mattoni,“ uvedl spolumajitel retromuzea Ladislav Sýkora.
Drážní část expozice využívá bohatého archivu muzea, který vznikal v posledních 10 letech. Hlavní impuls k úpravě části muzea vznikl poté, co se k majitelům dostaly unikátní dobové zabezpečovací přístroje. Dnes už v provozu nejsou prakticky nikde. Přístroje se do muzea dostaly ve špatném stavu. Řada součástek byla poničená.
Nákladné opravy pomohlo finančně zajistit město Nejdek. Při záchraně přístrojů bylo patrné, že opravdu pocházejí z bývalých Sudet. Část nápisů se dochovala v němčině, a další části někdo v minulosti přemaloval. „Na těch přístrojích je to krásně patrné. Zejména na tom ústředním řídícím přístroji, je tam dodnes patrné, kde byly původní bronzové štítky s německými nápisy, které jsou odsekané. Byly nahrazené ručně malovanými, které vznikly někdy po roce 1945,“ popsal Sýkora.
Příběh Retromuzea a jeho dopravní kanceláře zdaleka nekončí. K úplnému vybavení totiž stále něco chybí. Kvůli současné bezpečnostní situaci v zemi je teď expozice dočasně uzavřená. Její majitelé ji chtějí otevřít v květnu roku 20201.
Více v reportáži:
Související
-
Pod šachtou jsme našli dva jeleny, vzpomíná jeskyňář na znovuobjevení štoly Johannes
V pravidelné rubrice Náš příběh vám představujeme jeskyňáře, který před dvaceti lety s dalšími nadšenci znovuobjevil štolu Johannes u Božího Daru.
-
Petr Jaška zachraňuje bývalou tvrz Pomezná. Před rokem 1989 byla v pásmu, kam nikdo nesměl
Historickou tvrz Pomezná na Chebsku zachraňuje Petr Jaška. Kdysi tam stálo hodně domů a mezi nimi právě historická tvrz. Před rokem 1989 sem ale nikdo nesměl ...
-
Záchrana zámku Chyše trvá od roku 1996. Ze zchátralého objektu se postupně stal oblíbený cíl turistů
V rubrice Náš příběh vám představujeme osobnost Vladimíra Lažanského. Muže, který se obnově panského sídla v Chyši věnuje už více než 20 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.