Nejen o reformě zdravotnictví v regionu a slevách ve veřejné dopravě s plzeňským hejtmanem Josefem Bernardem

1. leden 2018

Plzeňský kraj zažil minulý rok několik významných událostí. Několik měsíců po sobě držel nejnižší nezaměstnanost v celém Česku. Přes rok je taky v čele hejtmanství jiné vedení. I to probíral hejtman Plzeňského kraje, Josef Bernard.

„Možná vás to překvapí, ale práce hejtmana je ryze manažerská práce. Je to práce jako každá jiná, když jste v řídící funkci, a já jsem v řídících funkcích bezmála 25 let. Takže až taková změna to není,“ popsal plzeňský hejtman Josef Bernard.

Pracovní doba, kterou plzeňský hejtman tráví ve své práci, se podle něj příliš neliší od jiných zaměstnaných lidí. Do úřadu přijde každý den v půl osmé ráno a odchází kolem 18. hodiny. „Práce hejtmana ale vyžaduje kromě vlastního pracovního času na hejtmanství i účast na různých událostech v sobotu a v neděli. V tomto se liší od standardní manažerské pozice někde v podniku. Mě ale tato práce baví,“ uvedl Josef Bernard.

Plzeňský rok v uplynulém roce 2017 zaznamenal několik úspěšných reforem i projektů, řekl Josef Bernard: „ Velice si vážím toho, že se nám povedlo nastartovat zásadní reformu zdravotnictví. Účel je jediný. Zastavit tu neustále narůstající ztrátu nemocnic. V roce 2010 ta ztráta byla 70 milionů korun a v roce 2017 už byla 310 milionů korun. Najali jsme, podle nás, jedny z nejlepších expertů v této oblasti, kteří dostali za úkol v roce 2018 tuto ztrátu snížit. Pevně doufám, že se jim to povede a držím jim palce.“

Silnice se budou opravovat i v dalších let

Rok 2017 měl také oblasti, které mají své rezervy. Jednou z nich jsou například silnice. „ V roce 2017 jsme sice investovali do silnic historicky nejvíce peněz, včetně prostředků od SFDI to bylo 1,7 miliardy korun, ale v tomto trendu musíme pokračovat i dál. Zabýváme se projektem, kdy bychom jednorázově větší část silnic opravili ve zrychleném období třeba tří čtyř let, s tím, že poté bychom ty silnice dali například na 10 let do správy těm, kteří opravy provedli,“ vysvětlil Josef Bernard.

Plzeňské hejtmanství se připravuje také na rok 2018. V prosinci zastupitelé schválili nový rozpočet. Podle Josefa Bernarda největší část z něj půjde na veřejnou dopravu, silnice, zdravotnictví a na sociální služby. „ Mám radost, že se podařilo připravit změny ve veřejné dopravě. Od 1. 1. 2018 zavádíme úplně nový tarifní systém. Z toho budou mít užitek senioři, matky a otcové s dětmi, kteří budou platit 50 procent. Děti 6 až 15 let zaplatí nově 25 procent tarifu a starší školáci 50 procent tarifu. To jsou významné změny,“ doplnil hejtman Bernard.

Do nového roku si Josef Bernard předsevzetí nedává. Podle svých slov je na sebe přísný po celý rok. Do roku 2018 by všem obyvatelům Plzeňského kraje popřál hodně štěstí a životní pohody.

autoři: mkl , jik
Spustit audio