Nejlepší dřevorubci z celé Evropy změřili síly v Plzni. Závod ovládl Martin Komárek

V Plzni se v sobotu setkali ti nejlepší sportovní dřevorubci z celé Evropy. S motorovou pilou a sekerou v ruce poměřili síly a schopnosti v největším evropském dřevorubeckém závodu – Stihl Timbersports Euro Challenge.

Do Plzně se sjela dřevorubecká evropská špička, přijelo 14 nejlepších dřevroubců z 9 zemí Evropy. Z těch největších hvězd například Němec Dirk Braun nebo Švýcar Christophe Geissler. Česko zastupovalo 6 závodníků. Několinásobný mistr České republiky Jan Svoboda, dřevorubci Aleš Svoboda, Jan Kamír, Zdeněk Maťha a Jan Wáwrů. Českou hvězdou byl čtyřnásobný mistr Evropy a třetí nejlepší dřevorubec světa 2010 a 2011 Martin Komárek, který na domácí půdě závodí poprvé.

Do amfiteátru za Plazou dorazilo i díky příjemnému slunečnému počasí na 5 tisíc diváků. Závod byl výjimečný hlavně tím, že v Plzni se takové veliké klání evroského formátu konalo poprvé a podle organizátorůje to velká čest, že Česko může vůbec takový exkluzivní závod pořádat. Větším závodem už je jen mistrovství světa.

Vítěz soutěže dřevorubců Martin Komárek

Soutěžilo se v šesti disciplínách. Přesekávání kmene z prkna, kdy závodníci museli udělat nejprve ve stojícím stromu kapsu, do ní zasunout prkno, stoupnout si na něj a pak ve výšce strom přeseknout. Dalšími disciplínami bylo řezání klasickou motorovou pilou, přesekávání stojícího a ležícího kmene, řezání ruční pilo a ve všech disciplínách rozhodoval především čas.

Divácky nejatraktivnější disciplínou bylo jednoznačně řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem. Motorové pily, které váží 25 kilo, jsou upravené přímo pro závody, výkon těchto nechlazených speciálů přesahuje 62 koní a jejich cena je kolem 100 tisíc korun. Cílem bylo odříznout tři kotouče dané velikosti z ležícího kmene a to v co nejkratším čase.

Závod nakonec zcela ovládl domácí Martin Komárek. Vítěz svůj výkon okomentoval: „Jsem nesmírně rád, že se mi podařilo vyhrát. Vítězství v pěti disciplínách ze šesti, třetí místo v single bucku a celkový počet 82 bodů z možných 84 je fantazie. Je to pro mě ještě cennější, protože zatím trénuji jen zvolna a moje hlavní sezona začne až později.“

autor: lum
Spustit audio