Nejslavnější Vangelisova melodie

Evangelos Odysseas Papathanassiou
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Evangelos Odysseas Papathanassiou

Ve světě filmové hudby je už od začátku 80. let 20. století pojmem řecký skladatel Vangelis. Pokud byste se o něm chtěli něco dozvědět, jen těžko byste informace nacházeli; Vangelis totiž s médii nekomunikuje, nikdo ani neví, kde v současné době vlastně bydlí.

Vangelisova hudba k filmu „1492: Dobytí ráje“ svého času bourala hitparády po celém světě. Z Vangelisovy skladby jde mráz po zádech ještě dnes, takovou má sílu.

Evangelos Odysseas Papathanassiou – jak zní Vangelisovo občanské jméno – se hudbou k snímku 1492: Dobytí ráje proslavil po celém světě a potvrdil pozici vyhledávaného filmového skladatele. Úspěch titulní skladby k tomuto filmu už však nikdy nepřekonal.

U nás tuto skladbu s textem Zdeňka Borovce nazpíval Daniel Hůlka, pod názvem Ráj. Připomeňme, že načasování premiéry tohoto filmu na rok 1992 nebylo náhodné – jak už vyplývá i z názvu filmu, měl premiéru 500 let po Kolumbově objevu Ameriky.

O Vangelisově soukromém životě je toho známo jen velmi málo, prakticky nevystupuje na veřejnosti, rozhovory pro média poskytuje jen velmi vzácně. Jeho hudba však jakoby zdálky o sobě stále dává vědět, aniž by jí kdokoli musel více pomáhat. Není to hudba samoúčelná. Je vytvořena tak, aby s ní každý mohl ve svém nitru naložit podle svého.