Nejsmutnější film, nejsmutnější píseň

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bruce Springsteen

Skladba Streets Of Philadelphia získala 21. února 1992 Oscara v kategorii nejlepší filmová píseň.

Filadelfie je největší město amerického státu Pensylvánie. Historicky se jedná o jedno z nejvýznamnějších měst na území Spojených států, neboť zde byla podepsána Deklarace nezávislosti a také Ústava. Na konci 18. století byla Filadelfie hlavním městem USA.

Pro fanoušky filmového umění je však Philadelphia slavným filmem, a jak mnozí tvrdí jedním z nejsmutnějších. O to se postarala atmosféra snímku a nemalou zásluhu na tom má i písnička Bruce Springsteena Streets Of Philadelphia. Té byl v roce 1992 udělen filmový Oscar. A čekaly ji ještě další ceny a uznání. Byla nejen triumfem v získání ocenění Akademie za nejlepší originální píseň, ale je nutné ji zmínit též v souvislosti s několika cenami Grammy. Získala titul píseň roku, cenu za nejlepší rockovou píseň, nejlepší rockový vokální výkon, a nejlepší píseň napsanou speciálně pro film nebo televizi. Pro video byla skladba natočena neobvyklým, originálním způsobem, když vokální stopa byla během filmování natáčena živě pomocí skrytého mikrofonu na už hotovou instrumentální stopu. Jednalo se o techniku ​​vhodnou pro emocionálně intenzivní písně, ve kterých by se divákům zdálo, že by konvenční synchronizace rtů byla nepravděpodobná a nepravdivá.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.