Nejvíce letních výjezdů je k cyklistům, potvrdil náčelník Horské služby Šumava

2. srpen 2023 10:15, aktualizováno

Letní prázdniny se překlopily do druhé poloviny. Jaká je zatím sezóna z pohledu Horské služby Šumava?

Období prázdnin je pro záchranáře z horské služby jedno z nejnáročnějších. Konkrétně záchranáři na Šumavě vyjížděli od 1. května zatím ke 233 případům, což je víceméně stejně jako v loňském roce. Dle náčelníka Michala Janďury mají největší podíl úrazy cyklistů a dále pěších turistů. „Na základě spolupráce se zdravotnickou záchrannou službou zasahujeme také při úrazech v rámci lesnictví, zemědělství i v domácnostech, ale to číslo je podstatně menší.“

Jedním z nejobtížnějších typů zásahů jsou pro záchranáře kardiopulmonální resuscitace. „Letos jsme vyjížděli zatím ke čtyřem takovým případům a nejtěžší akcí byla resuscitace mladého cyklisty na závodu Král Šumavy, kdy se ho bohužel i přes snahu všech záchranářů horské služby, lékařů horské služby a posádky vrtulníku letecké záchranné služby nepodařilo oživit,“ říká Michal Janďura.

Pozor na uzavírky turistických tras

Na Šumavě v době prázdnin platí různá omezení a zavřené jsou některé frekventované trasy. Jednou z hlavních uzavírek je v západní části Šumavy a jedná se o turistickou cestu a cyklotrasu Hofmanky – Stará hájovna – Gerlova Huť. Ta je nepřístupná vždy od pondělí do pátku, o víkendech je otevřena. Důvodem je generální rekonstrukce průtahu silnice první třídy v Železné Rudě. Odvozní soupravy dřeva tedy Železnou Rudu míjí a projíždějí lokalitou právě přes turistickou cestou. „Nikomu opravdu nedoporučujeme, aby zákaz porušoval, protože frekvence průjezdu souprav je opravdu velká,“ upozorňuje Michal Janďura. Také v dalších lokalitách, kde se bojuje s kalamitou kůrovce, je na turistických trasách třeba počítat s tím, že cesty jsou určeny i hospodářským účelům a využívá je technika nasazená na práci v lese.

autoři: Martina Klímová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio