Nejvzdálenější novinář přijel na Slavnosti svobody až z Číny

6. květen 2025 22:45

Skotské dudy, britské motocykly, americké jeepy. Historická vojenská technika se valí Klatovskou třídou v Plzni a z davu jí mává i novinář, který na letošní oslavy přijel až z východní Asie. Jmenuje se Fadhili Mpunji a rozhlasové žurnalistice se věnuje bezmála třicet let v Tanzánii, v Británii a hlavně v Číně, kde ho zaměstnává největší mediální dům světa – instituce, jménem China Radio International.

Fadhili Mpunji

„Pohled Číňanů na 2.světovou válku je samozřejmě jiný, tam je to bráno spíše jako konflikt Číny a Japonska. Po válce mezinárodní soudy uznaly Čínu jako vítěznou mocnost. Ale ta podstata jakékoli války, bez ohledu na současnou politiku je přeci stejná. Vždycky umírají nevinní lidé a to je špatně – to všichni vidíme teď na Ukrajině i v jiných částech světa.“

Padesátiletý Fadhili není v Česku poprvé. Při minulých návštěvách potkal řadu českých novinářů a nárazově s nimi spolupracuje i v Asii. Přiznává, že život v čínských megapolích je stresující, hektický a vyloženě soukromí, čili prostory bez lidí si vlastně užívá jen doma v koupelně nebo na toaletě. I slavící, přeplněná Plzeň mu v těchto dnech přijde jako klidné a v podstatě liduprázdné místo.

Fadhili Mpunji

„Když jsem viděl rodiny válečných veteránů, jak drží fotografie svých předků a o několik generací mladší Plzeňané jim tleskali, byl jsem dojatý. Nikde ve světě jsem podobnou vděčnost neviděl.“

Fadhili v Plzni natáčel rozhovory i fotografoval. Hezké Češky se mu líbily, korektní čeští policisté ho nadchli a bezpečnostní kontroly nadchly. Ale velkoplošné fotografie belgických veteránů v Kopeckého sadech v Plzni, z nichž už nikdo bohužel nežije, ty čínsko – afrického novináře rozplakaly. A dorazil i na pondělní oslavy 80. let zahájení vysílání Českého rozhlasu.

autor: David Jakš
Spustit audio