Nemocnice v Plzeňském kraji nemají peníze na zvýšení platů zdravotníků

12. březen 2012

Nemocnice Plzeňského kraje nemají peníze na to, aby pro letošní rok zvýšily platy svým lékařům a dalšímu zdravotnickému personálu. Ministerstvo tvrdí, že krajským nemocnicím nebrání nic v tom, aby zvedly platy o slíbených více než 6 procent. S tím nesouhlasí hejtmani. Podle nich letos krajské nemocnice od pojišťoven nedostaly žádné peníze navíc a tudíž platy zdravotníkům zvedat nemůžou.

Aby Plzeňský kraj letos dostál slibu, který loni dal lékařům ministr zdravotnictví, zdravotní pojišťovny a Lékařský odborový klub, musel by lékařům a zdravotnickému personálu ve svých nemocnicích navýšit mzdy o 6,25 procenta. Potřeboval by tak navíc 40 milionů korun, které ale v rozpočtu nemá.

Zálohy, které letos krajské nemocnice dostávají, jsou nižší než v loňské roce. Pohybují se na průměrné úrovni 93 procent výše záloh roku 2011. S doplatky podle provedených výkonů přitom mohou nemocnice počítat nejprve až zhruba ve druhé polovině příštího roku.

Úřadu Plzeňského kraje se podle radního pro zdravotnictví Václava Šimánka nelíbí rétorika ministerstva zdravotnictví. Akci Děkujeme, odcházíme neměly řešit kraje. Uvedl, že kraj žádné peníze na zvýšení platů zdravotníků letos nedostal. Podle něj kraj plní slib a loni i letos zvýšil mzdy lékařů záchranné služby. Loni dostal kraj peníze na zvýšení platů nemocničních lékařů od pojišťoven zvlášť mimo zálohy. Když je požadoval letos, byl kraj upozorněn, že je to schované v úhradové vyhlášce.

Lékaři v krajských nemocnicích v Plzeňském kraji chtějí, aby se situace vyřešila do konce dubna. Zatím nehrozí odchody, ale pokud se otázka navýšení platů zdravotníků do konce dubna nevyřeší, Lékařský odborový klub začne připravovat protesty.

autor: lum
Spustit audio