Nenechte se převálcovat klimakteriem. Pomoci mohou hormony, bylinky i hormonální jóga

29. květen 2018
Poradíme vám
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žena v klimakteriu

Možná znáte vtip: „Který příbuzný je horší než tchýně? Tchýně v přechodu!“ Ženy v klimakteriu neboli v přechodu to nemají snadné a to, že jsou terčem vtipů, je vlastně jejich nejmenší problém. Které potíže jsou pro ně mnohem důležitější? 

„Nejčastěji v období přechodu dochází k psychickým změnám, typické jsou změny nálady, některé ženy mohou dospět až ke stádiu úzkostných stavů i depresí. Až 70 % žen v klimakteriu má návaly horka, pocity bušení srdce a teploty. Trpí nespavostí, nočním pocením, poklesem libida a dalšími akutními potížemi,“ vyjmenovává MUDr. Lukáš Prajka z Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.  

Hormonální léčba

Tyto akutní potíže jsou indikací k zahájení hormonální léčby. Ta pochopitelně není žádným zázračným receptem na mládí, ale uleví od nepříjemných problémů a zároveň oddálí další možné důsledky hormonálních změn u žen, jako jsou osteoporóza, ateroskleróza, ischemická choroba srdeční nebo Alzheimerova nemoc.

Vysvětlení pojmů:

  • klimakterium je přechodné období od plodného věku ženy ke stáří
  • menopauza je poslední menstruace, která je řízena produkcí hormonů ve vaječnících, většinou v 51–52 letech života ženy
  • post menopauza je období, které začíná rok po poslední menstruaci

 

Kontraindikace hormonální léčby

Na lékaři je, aby pečlivě zvážil předepsání hormonální léčby, která má i své kontraindikace. „Je to stav po prodělaném karcinomu prsu, karcinomu endometria (rakovině dělohy), aktivní i dříve prodělaná trombotická nemoc, onemocnění jater a případná alergie na pomocné látky v tabletkách,“ upozorňuje gynekolog Lukáš Prajka.

Alternativní léčba

V případě kontraindikací nebo obav z hormonální léčby mohou ženy vyzkoušet alternativní medicínu. Proti osvědčeným přírodním prostředkům jako sója a přípravky z ní, vojtěška, řebříček, svízel syřišťový a včelí produkty nic nenamítá ani MUDr. Prajka.

Nástup klimakteria:

  • před 40. rokem života - předčasné selhání vaječníků, závažný stav, nutné vyšetření u lékaře a následná léčba
  • ve 40–45 letech - časný přechod, vhodná konzultace s lékařem a příp. terapie
  • v 45–60 letech - normální fyziologický proces, terapie při potížích
  • po 60. roce věku - výjimka, možnost závažnějšího onemocnění, nutné vyšetření u lékaře

Byliny vhodné v klimakteriu

Fytoterapeutka Monika Šedivcová na otázku, které přírodní prostředky jsou vhodné v klimakteriu, odpovídá: „Jako první bych doporučila jeřáb ptačí v podobě gemoterapeutika, dále tinkturu z jetele. Pokud žena při menstruaci hodně krvácí, pomůže jí tinktura z kokošky a čaj z kontryhele. Každá žena má jiné potíže a musíme je vždy řešit individuálně. Jedné vyhovuje sója v tabletkách a druhé tablety Cordyceps (housenice čínská) nebo Polyporus. Když menstruace zcela vynechává, je dobré užívat například čaj V2 od paní Kamenické a k tomu tinktury určené přímo pro ženy v přechodu.“

Hormonální jóga

Bylinky je možné doplnit hormonální jógou, která u nás zatím není příliš známá. „Cvičení sestavy hormonální jógy může ženě přinést více energie, vitality a vyladění těla zpět do rovnováhy,“ říká fyzioterapeutka a cvičitelka jógy Petra Štíchová, „mohu ji jen doporučit ženám, které zaznamenávají nepříjemné pocity a průběh klimakteria, tedy nadměrné pocení, silné krvácení, urogenitální suchost, osteoporózu nebo snížený metabolismus, kdy začnou přibývat na váze.“

Rozdíl mezi hormonální a klasickou jógou

U hormonální jógy je důležitým a stěžejním prvkem práce s dechovými technikami. „Toto specifické dýchání přináší energii a stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí, mezi které patří vaječníky a štítná žláza. Je to terapeutický druh jógy a od klasické jógy se liší právě svým zaměřením na hormonální systém, který chceme podpořit. Z tohoto hlediska je hormonální jóga také více dynamická než klasická jóga,“ popisuje Petra Štíchová, „je to ucelená sestava, která podporuje celý náš ženský hormonální systém a to naprosto přirozeně, bez vedlejších účinků, v jakémkoli období našeho plodného věku i po něm, tedy po menopauze.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?