Nenechte se převálcovat klimakteriem. Pomoci mohou hormony, bylinky i hormonální jóga
Možná znáte vtip: „Který příbuzný je horší než tchýně? Tchýně v přechodu!“ Ženy v klimakteriu neboli v přechodu to nemají snadné a to, že jsou terčem vtipů, je vlastně jejich nejmenší problém. Které potíže jsou pro ně mnohem důležitější?
„Nejčastěji v období přechodu dochází k psychickým změnám, typické jsou změny nálady, některé ženy mohou dospět až ke stádiu úzkostných stavů i depresí. Až 70 % žen v klimakteriu má návaly horka, pocity bušení srdce a teploty. Trpí nespavostí, nočním pocením, poklesem libida a dalšími akutními potížemi,“ vyjmenovává MUDr. Lukáš Prajka z Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
Hormonální léčba
Tyto akutní potíže jsou indikací k zahájení hormonální léčby. Ta pochopitelně není žádným zázračným receptem na mládí, ale uleví od nepříjemných problémů a zároveň oddálí další možné důsledky hormonálních změn u žen, jako jsou osteoporóza, ateroskleróza, ischemická choroba srdeční nebo Alzheimerova nemoc.
Vysvětlení pojmů:
- klimakterium je přechodné období od plodného věku ženy ke stáří
- menopauza je poslední menstruace, která je řízena produkcí hormonů ve vaječnících, většinou v 51–52 letech života ženy
- post menopauza je období, které začíná rok po poslední menstruaci
Kontraindikace hormonální léčby
Na lékaři je, aby pečlivě zvážil předepsání hormonální léčby, která má i své kontraindikace. „Je to stav po prodělaném karcinomu prsu, karcinomu endometria (rakovině dělohy), aktivní i dříve prodělaná trombotická nemoc, onemocnění jater a případná alergie na pomocné látky v tabletkách,“ upozorňuje gynekolog Lukáš Prajka.
Alternativní léčba
V případě kontraindikací nebo obav z hormonální léčby mohou ženy vyzkoušet alternativní medicínu. Proti osvědčeným přírodním prostředkům jako sója a přípravky z ní, vojtěška, řebříček, svízel syřišťový a včelí produkty nic nenamítá ani MUDr. Prajka.
Nástup klimakteria:
- před 40. rokem života - předčasné selhání vaječníků, závažný stav, nutné vyšetření u lékaře a následná léčba
- ve 40–45 letech - časný přechod, vhodná konzultace s lékařem a příp. terapie
- v 45–60 letech - normální fyziologický proces, terapie při potížích
- po 60. roce věku - výjimka, možnost závažnějšího onemocnění, nutné vyšetření u lékaře
Byliny vhodné v klimakteriu
Fytoterapeutka Monika Šedivcová na otázku, které přírodní prostředky jsou vhodné v klimakteriu, odpovídá: „Jako první bych doporučila jeřáb ptačí v podobě gemoterapeutika, dále tinkturu z jetele. Pokud žena při menstruaci hodně krvácí, pomůže jí tinktura z kokošky a čaj z kontryhele. Každá žena má jiné potíže a musíme je vždy řešit individuálně. Jedné vyhovuje sója v tabletkách a druhé tablety Cordyceps (housenice čínská) nebo Polyporus. Když menstruace zcela vynechává, je dobré užívat například čaj V2 od paní Kamenické a k tomu tinktury určené přímo pro ženy v přechodu.“
Hormonální jóga
Bylinky je možné doplnit hormonální jógou, která u nás zatím není příliš známá. „Cvičení sestavy hormonální jógy může ženě přinést více energie, vitality a vyladění těla zpět do rovnováhy,“ říká fyzioterapeutka a cvičitelka jógy Petra Štíchová, „mohu ji jen doporučit ženám, které zaznamenávají nepříjemné pocity a průběh klimakteria, tedy nadměrné pocení, silné krvácení, urogenitální suchost, osteoporózu nebo snížený metabolismus, kdy začnou přibývat na váze.“
Rozdíl mezi hormonální a klasickou jógou
U hormonální jógy je důležitým a stěžejním prvkem práce s dechovými technikami. „Toto specifické dýchání přináší energii a stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí, mezi které patří vaječníky a štítná žláza. Je to terapeutický druh jógy a od klasické jógy se liší právě svým zaměřením na hormonální systém, který chceme podpořit. Z tohoto hlediska je hormonální jóga také více dynamická než klasická jóga,“ popisuje Petra Štíchová, „je to ucelená sestava, která podporuje celý náš ženský hormonální systém a to naprosto přirozeně, bez vedlejších účinků, v jakémkoli období našeho plodného věku i po něm, tedy po menopauze.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka