Nesplněný sen

21. červenec 2008
Publicistika

Stane se vám, že chodíte ve města kolem nějakého nevyužitého místa a myslíte na to, co všechno by tam mohlo být? Petře Kosové už takhle leží dlouho v hlavě jeden kout na hlavním nádraží v Plzni. Který, to prozradí v následujícím komentáři.

Před časem bývaly při vstupu na hlavní nádraží v Plzni naproti sobě dvě trafiky. Teď je už poměrně dlouho jedna z nich zavřená. A vyhlíží jako místo, kterým povrhli i squateři. Přitom je komerčně velmi zajímavé.

Nabízí se spousta možností, jak strategicky výborně umístěný prostor využít. Jeden nápad dotírá přímo neodbytně. Neboť hlavní nádraží je jednou z důležitých vstupních bran do města. Asi tušíte, kam mířím: je to ideální místo pro městské, ne-li krajské informační centrum. Tam by hned po příjezdu do Plzně mohli turisté získávat potřebné údaje: o městě, jeho pamětihodnostech a turistických cílech, o ubytovacích kapacitách v různých cenových relacích, o struktuře městské hromadné dopravy se zřetelem na Plzeňskou kartu, pochopitelně o kulturních programech. Zvláštní kapitolu dnes tvoří cykloturistika, takže proč nenabídnout ucelené informace o cyklostezkách. Nejen na Plzeňsku, ale vůbec v celém regionu. A kam se z Plzně dá zajet na další zajímavé regionální turistické cíle, ať už pěšky, vozem, vlakem nebo bicyklem. Specificky regionální suvenýry by byly samozřejmostí. Námitka, že na hlavním nádraží cirkulují především obyvatelé Plzně a okolí, neobstojí. Vždyť na mnoho programů se Plzeň snaží nalákat právě lidi z Plzeňska, tak proč jim neservírovat pozvánky pod nos? Lákavá je i možnost zakoupit dárek z Plzně na poslední chvíli.

Logo

A v nitru hlodají další červíci: Materiály na podporu turistického ruchu přibývají, jejich kvalita je různorodá. Některým nechybí nápad. Jeden ale zůstává nevyužitý, možná proto, že se o něm neví. Autoři televizního cyklu "Šumná města" Radovan Lipus a David Vávra už totiž na požádání několika měst připravili mapy daných lokalit, které se soustředí na moderní architekturu. Využili přitom i materiály, které se do dvacetiminutového dílu nevešly. A na zadní straně mapy jsou podrobněji (a vtipně) rozepsané poznámky k jednotlivým stavbám a objektům. To je propagační materiál, který by vzhledem k vzrůstajícímu zájmu o moderní architekturu přivítali nejen turisté, ale nepochybně i obyvatelé Plzně. Á propos: do kategorie těchto staveb patří i několik plzeňských nádražních budov, včetně té hlavní.

Logo

Když už jsme u toho, přisadit by si mohly i samotné České dráhy a poskytnout turistům informace o tom, jak se k atrakcím dostat ekologicky, tedy vlakovým spojem.

Je to jen sen. Navíc sen, který se nejspíše nesplní. Takže my, co jezdíme pravidelně vlakem, uvidíme, jak dlouho bude ještě nevzhledně zabedněná bývalá trafika dělat u vchodu na nádraží ostudu a co se z ní nakonec vyvalí za zboží.

autor: Petra Kosová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.