Neviditelný nepřítel: Duševní onemocnění může vážně narušit běžný život

3. prosinec 2021 08:55, aktualizováno

Duševní onemocnění nebývá na první pohled patrné. Mezi námi je však mnoho lidí, kteří nějakým takovým onemocněním či poruchou trpí. Ledovec je jedna z organizací, která se snaží těmto osobám pomáhat.

Ředitel Ledovce Petr Moravec

„Ledovec je nestátní nezisková organizace a je poskytovatelem sociálních služeb hlavně pro lidi s duševním onemocněním,“ řekl na úvod ředitel Ledovce Petr Moravec. A co Ledovec nabízí? „Centra duševního zdraví v Plzni a Klatovech, chráněná bydlení v Plzni, odborné sociální poradenství, telefonickou krizovou pomoc, nebo třeba projekt Housing First,“ jmenoval Moravec. Vedle toho pořádá Ledovec preventivní programy pro studenty a učitele a také destigmatizační aktivity pro veřejnost.

Není „depka“ jako „depka“

Na organizaci se obracejí lidé jak s vážnějším stavem deprese, s bipolární poruchou, nebo třeba lidé se schizofrenií. „Například u deprese vidíme, jak to těm lidem narušuje běžný život a s jakými nepříjemnostmi se potýkají. Ty může způsobit jak samotné onemocnění, tak ale někdy také stigma ze strany společnosti. Někdy si říkáme „já mám dneska depku“, ale ten těžký depresivní stav je stav dlouhodobý, kdy člověk někdy ani nemá chuť vstát z postele, kdy ho nebaví věci, které ho bavily dřív, kdy nemá koníčky a vlastně ani nechce mezi lidi, nechce nikoho vidět a má pocit, že je všechno marné,“ popsal ředitel organizace, který dále pokračoval:

„V naší práci se zaměřujeme na zotavení, na jedinečnou cestu každého člověka k tomu, aby navzdory svému složitému onemocnění dokázal žít běžným životem a aby jeho onemocnění nebylo v centru jeho života. Snažíme se ho podpořit v tom, aby si našel smysluplné vztahy a koníčky. Aby se nezaměřoval jen na to, že je pacient, ale že je třeba Karel Novák, že je bratr, otec, syn, nebo kolega z práce.

Mnoho lidí s duševním onemocněním je schopno pracovat. To si myslím, že je důležité ukazovat. Diagnóza není konečná, je to věc, s níž je potřeba se poprat. Snažíme se, aby tito lidé měli naplněný a smysluplný život tak, aby se jednou mohli ohlédnout a říct si, že jejich život stál za to,“ zakončil povídání Petr Moravec.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko