Neznalost neomlouvá, za sběr přísně chráněných barevných hřibů hrozí vysoká pokuta

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy houby - hřiby

Tzv. barevné hřiby zaujmou nápadně vybarvenými klobouky nebo třeni, příp. obojím. Odstíny jejich barev se obvykle pohybují od růžové přes červenou a oranžovou až k purpurové. 

V západních Čechách se s barevnými hřiby setkáte jen výjimečně, vyhovují jim teplejší oblasti a spíše vápenité podloží. Vyskytují se ale například v jižních Čechách, kde rostou na hrázích rybníků.

Patří mezi ně hřib nachový, rudonachový, Le Galové, Moserův, zavalitý a další. Jedná se o hřiby vzácné, jsou přísně chráněné a za sběr nebo poškození jejich lokality můžete dostat velmi vysokou pokutu. 

„Neznalost neomlouvá,“ říká mykolog Zdeněk Hájek k možnosti, že by mohlo dojít k záměně barevných hřibů s jiným jedlým hříbkem, „pokud bych si nebyl jistý, raději bych neriskoval.“ V případě nálezu hřibu, který by mohl být chráněný, radí si ho jen prohlédnout, vyfotografovat a nechat ho na místě. 

Barevné hřiby jsou častější ve státech kolem Středozemního moře. Stejně tak tam při houbaření můžete narazit na u nás vzácnou a chráněnou jedlou muchomůrku císařskou. V těchto zemích uvedené druhy nemusí být chráněné, je ale třeba si zjistit místní podmínky a omezení pro sběr hub, abyste se vyhnuli jiným postihům.