Nová moderní tramvaj se poprvé projela ulicemi Plzně

6. srpen 2021 15:00, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Testovací jízda nízkopodlažní tramvaje T40

První zkušební jízdu má za sebou jedna z nejmodernějších tramvají u nás s označením 40T, která měří téměř 30 metrů. Cestující v Plzni by měla vozit ještě letos.

Nízkopodlažní vůz uveze celkem 185 cestujících, přičemž 64 z nich si může sednout. Samozřejmostí je plná klimatizace. Řidičům zase nabídne lepší výhled. Za tento komfort zaplatí plzeňské dopravní podniky výrobci, Škodě Transportation, 55 milionů korun. První zkušební jízdu v ulicích Plzně absolvovala nová tramvaj 40T v noci z pondělí na úterý.

Testovalo se, zda tramvaj projede okolo všech obrubníků

Na první jízdě technici testovali kompatibilitu vozidla s tratí. „Ověřuje se průjezdný profil, že nejsou nikde žádné překážky, které by mohly bránit provozu, ať už je to výška zastávek nebo nějaké propady kolejí a podobně,“ vysvětlil hlavní elektrický projektant nové tramvaje 40T ze Škody Transportation Ondřej Kulíšek.

Probíhalo také ladění pohonu a brzd, kdy se zkoušelo chování vozidla v kopci a na dalších různých specifických částech trati, aby pro řidiče a cestující byla jízda co nejpohodlnější. Tramvaj si zatím projela cestu ze Slovan na Košutku.

Pro řidiče jsou zkušební jízdy zajímavou zkušeností. „Tramvaj se chová malinko odlišně od vozů, které v Plzni provozujeme, protože má jiné uspořádání podvozku,“ uvedl řidič Jiří Trnka. Řidiči zatím jezdí jen v nízkých rychlostech a testuje se průjezdný profil tramvaje. Jízdní vlastnosti vozu ve vyšších rychlostech se budou testovat postupně.

Tramvaj musí nejdříve najet 20 tisíc km bez cestujících

Než nová tramvaj s označením For City Smart Plzeň sveze první cestující, musí najet během zkušebních jízd 20 tisíc kilometrů. V průběhu měsíce října odstartuje druhá část zkušebního provozu tramvaje, která už bude s cestujícími.

Plzeňské dopravní podniky dostanou letos ještě jednu tramvaj 40T. Kolik těchto vozů však budou dopravní podniky celkem objednávat, závisí na výsledcích zkušebního provozu.

autoři: Jan Markup , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio