Novinka v Novém divadle v Plzni: elektroakustický dozvuk umocní váš prožitek

6. září 2022

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla je prvním divadlem na světě, které se pyšní takto komplexní instalací elektroakustického dozvuku. Ten umožní uvádět zde i velké symfonické koncerty.

Petr Šťásek, systémový inženýr a certifikovaný trenér

Vedle 11 premiér a 5 obnovených premiér se diváci DJKT v Plzni mohou v nadcházející divadelní sezóně těšit na elektroakustický dozvuk v Novém divadle. „Ve světě už je běžné, že se nepočítá jenom s přirozenou akustikou prostoru, ale dozvučuje se. V Novém divadle teď máme ojedinělé zařízení s možností varírování čtyř různých žánrů. Jiné prostorové nazvučení bude mít činohra, muzikál, opera, balet, komorní koncert, symfonický koncert,“ líčí nadšeně možnosti elektroakustického dozvuku ředitel divadla Martin Otava.

Dlužno podotknout, že Nové divadlo se s kritikou akustiky potýká už od svého otevření v roce 2014. Od té doby se také skokově vyvíjely technologie ozvučení. Plzeňský divák se teď souhrou těchto okolností dočká toho nejlepšího, co je momentálně k dispozici. Rovnoměrně zvukově pokryta bude celá plocha hlediště. Kompaktní zvukový obraz získají i účinkující umělci na jevišti.

Několikamiliónová investice, kterou divák ocení

„Různě na jevišti a v hledišti jsme umístili mnoho mikrofonů. Ty jsou propojeny s mixážním zařízením, které posílá promíchaný optimálně vybalancovaný zvuk do mnoha reproduktorů ukrytých po celém sále. Zní to jednoduše, ale je to velmi složité zařízení,“ vysvětluje Martin Otava, „které uvádíme do provozu okamžitě a do konce roku se s ním ještě budeme učit pracovat, než všechno doladíme. Už teď ale přináší úžasný zážitek.“

Čtěte také

Elektroakustický dozvuk pro Nové divadlo v Plzni stál 13 miliónů korun bez DPH, investici schválilo městské zastupitelstvo letos v únoru. Umožnilo tak několik let připravovaný a mj. epidemií covidu pozdržený projekt konečně realizovat. Instalace této technologie částečně řeší také situaci diváků s omezenou pohyblivostí, pro které je uzpůsobena horní část hlediště, kde ale dobře neslyšeli. Na bezbariérový přístup do předních řad si vzhledem k finanční náročnosti s tím souvisejících úprav budou muset ještě počkat, každopádně divadlo se plánu ho vybudovat nevzdává.

Spustit audio