O své budoucnosti v těchto dnes rozhodují žáci devátých tříd základních škol

02580689.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02580689.jpeg

Už jen dnes a zítra můžou žáci základních škol podávat přihlášky na učební obory nebo střední školy. V prvním kole přijímacího řízení si mohou vybrat dvě různá zařízení nebo dva obory na stejné škole. Přihlášky tam pak musí donést osobně nebo poslat mailem, poštou či datovou schránkou.

Z devátých tříd letos v Plzeňském kraji vychází zhruba 4 450 žáků. Na středních školách a učilištích je pro ně připraveno přes 6 800 míst. „Je to přibližně 121 oborů, které se nabízejí. Obory jsou rovnoměrně rozložené po celém Plzeňském kraji. Kapacita se právě zvedla u oborů elektrotechnika, stavebnictví a také informační technologie,“ potvrdila vedoucí Odboru školství na plzeňském hejtmanství Jaroslava Havlíčková.

Od září se bude v regionu otevírat řada nových oborů. „Například na Střední škole Bor se bude otevírat obor strojírenské práce, elektrotechnika a montážní práce, a také pečovatelské služby. Dva obory se budou otevírat na Střední škole živnostenské v Plané, a to tesařské práce a praktická škola jednoletá. Otevře se také obor prodavač na Středním odborném učilišti v Domažlicích. To jsou nové obory, které se v minulém roce neotevíraly,“ uvedla Jaroslava Havlíčková.

Nový obor v Rokycanech otevře studentům dveře do celého světa

Novinkou je také čtyřletý studijní program v angličtině na gymnáziu v Rokycanech. „V prvním a druhém ročníku bude výuka probíhat částečně v anglickém jazyce, ve třetím a čtvrtém ročníku potom zcela v anglickém jazyce a to proto, že tento gymnaziální obor bude implementovat mezinárodní studijní program IBDP neboli International Baccalaureate Diploma Programme,“ vysvětlil ředitel gymnázia Pavel Vlach.

Ve třídě bude 20 žáků, kteří se budou učit novými metodami. „Kromě obsahu se budeme také zaměřovat na posílení kompetencí, umět analyzovat data, kombinovat, přemýšlet o věcech, dlouhodobě plánovat svůj vlastní rozvoj. Najdeme tam předměty, regiony v souvislostech nebo předmět stavba hmoty, což je taková atomární fyzika a chemie, nebo předmět sebepoznání, případně diskuze a komunikace. Na výuku budeme přijímat několik nových pracovníků i dva rodilé mluvčí. Spolupracujeme také s pedagogickou fakultou a Ústavem jazykové přípravy ZČU v Plzni. Naši absolventi v tomto oboru získají diplom IBDP a díky jazykovému vybavení se jim otevřou dveře do celého světa,“ doplnil Pavel Vlach.

Jednotné přijímací zkoušky pro maturitní obory se budou konat od 14. do 17. dubna. Zájemci o nový anglický obor v Rokycanech musí ještě udělat školní zkoušku z anglického jazyka.