Ochránce přírody zaměstnává invaze netýkavky žláznaté

5. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Netýkavka žláznatá

Netýkavka žláznatá má lusky, ze kterých vystřeluje semena až na vzdálenost několika metrů, hmyz jí upřednostňuje a najdete ji nejčastěji podél vodních toků i na skládkách. Rostlina se postupně rozrůstá a vytlačuje původní druhy.

Ochránci přírody bojují s netýkavkou

V současné době zaměstnává netýkavka žláznatá ochránce přírody hlavně na Rokycansku kolem Zbirožského potoka a také na potoce Koželužka. Rostlina dosahuje v dobrých podmínkách až 2 metrů a má růžovobílý květ. „Netýkavka pochází ze západního Himaláje. Rostlina má lusky, ze kterých vystřeluje semena na vzdálenost až několika metrů,“ uvedla Jana Dandová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Šíření netýkavky je nebezpečné

Netýkavka krásně voní a je proto lákavější pro hmyz než naše domácí druhy rostlin. Netýkavka tak přetáhne opylovače našim rostlinám, které poté mají nižší produkci semen. Ochránci přírody se v dnešních dnech invazivní rostliny zbavují. Vytrhávají ji holýma rukama.

Netýkavka žláznatá

Když se rostlina vytrhává, je nutné ji vyškubnout ze země i s kořeny. „Když se rostliny vytrhnou, je potřeba je odnést někam na hromadu, aby ta rostlina byla trochu ve vzduchu, protože v momentě, kdy leží na zemi, je netýkavka schopná znovu vyrazit,“ popsal pan Petr, který rostlinu u Zbirožského potoka vytrhává.

Lidé by rostlinu neměli pěstovat na zahrádkách, protože právě odtud se může šířit dál. Ochránci přírody se budou netýkavky žláznaté zbavovat ještě několik let.

autoři: Karolína Sedláková , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio