Ode dneška už pouze na vlastní nebezpečí. Skončila podpora Windows 7

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Windows 7 (ilustrační foto)

Máte na svém počítači operační systém Windows 7? Pokud ano, už asi víte, že ode dneška je bez oficiální podpory výrobce. Jak se na tento den připravily obecní úřady, které v počítačích uchovávají důležitá a citlivá data o občanech?

Výrobce už nebude vydávat žádné opravy ani aktualizace. Podle vyjádření starostů několika měst a obcí, kterých jsme se zeptali, se na tento problém připravili. Například v Přešticích, kde používají přibližně sto počítačů, přešla třetina z nich na nový operační systém Windows 10. Podobně jsou na tom také Dobřany nebo například Blovice. Tady jich mají 60 a i v tomto případě je třetina z nich aktualizovaná. Jde pochopitelně o ty části úřadu, které pracují s citlivými daty, například matrika, finanční odbory a podobně.

Stejné je to i v menších obcích

V menších obcích je přechod snadnější v tom, že bylo nutné aktualizovat poměrně málo systémů. Například v Hradišti na Rokycansku, což je obec s pouhými 28 obyvateli, přešli včas na nový operační systém. Stejně tak Žákava u Nezvěstic.

Skončila sice podpora vlastního operačního systému, ale vývojáři jednotlivých programů mohou své programy optimalizované právě pro prostředí Windows 7 podporovat dál.

Co dělat, když nechcete platit za nový operační systém?

Někomu možná stačí mobilní telefon nebo tablet s operačním systémem Android nebo iOS. Na úložištích je velké množství aplikací zdarma. Ani korunu člověk nemusí utratit za některé linuxové distribuce. Těch je poměrně hodně a je důležité vybrat takovou, na kterou člověk uživatelsky stačí. V pohledu počtu stažení a instalací patří mezi nejpopulárnější distribuce Ubuntu a Mint. Existují ale i další - Open Suse, Red Hat, Debian nebo Fedora. Někomu může učarovat i některý s cloudových systémů, třeba Chrome.