Odkud přijela Mašinka? Zřejmě z Ostravy

21. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lukáš Krásný, skupina Semtex

Jede, jede mašinka, kouří se jí z komínka. Kde se vzala, tu se vzala, objevila se na plzeňských pódiích. Tuhle písničku hrála skupina Karolina, pak Semtex a dokonce i pražské maxi trio Maxim Turbulenc. A jak to tedy s Mašinkou opravdu bylo? 

Někdy v roce 1992 nebo 1993 se hrálo při sjíždění horního toku řeky Mže v hospodě v Pavlovicích. Byl zde i kytarista Josef Petrželka zvaný Žíla. Právě zde poprvé píseň o mašince uslyšel. Líbila se a tak ji přinesl do plzeňské skupiny Karolina, která tenkrát hrála ve složení Josef Žíla Petrželka - kytara, Karel Vovesný - kytara, Hanuš Klůs - baskytara a Míra Kočí bicí.

Mašinka se ze svého písničkářského trampského kabátku najednou dostala mezi fanoušky západočeského tancovačkového rocku. Do svého repertoáru si ji po skupině Karolína zařadila i další plzeňská skupina Semtex a následně i trojice Maxim Turbulenc.

Kdo je však jejím autorem? Ostravský písničkář Zdeněk Furmančík tvrdí, že Mašinka je jeho největší hit a že se původně tato píseň jmenuje Neodcházej, nechoď spát.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?