Oprava lávky v Lábkově ulici v Plzni začala. Hotovo bude na konci října

27. srpen 2021 14:00, aktualizováno

Začala oprava lávky v Lábkově ulici v plzeňských Skvrňanech. Není to ale jediná lávka, kterou letos nechalo město opravit.

Po dvaceti letech se lávka v Lábkově ulici v Plzni dočká velké rekonstrukce. Kvůli opravě betonových opěr, do kterých zatéká, ale i opravě mostovky, budou pěší chodit po náhradní trase.

„Lávka už slouží několik desítek let a poslední velká rekonstrukce, kdy byla celá kovová konstrukce demontovaná a repasovaná, proběhla v roce 2002, takže po 20 letech, kdy dostávala jen nátěry, si lávka opravu zaslouží,“ vysvětlila mluvčí Správy veřejného statku města Plzně Radka Žáková. Dodala, že celá mostovka bude opravena a natřena protikorozním nátěrem.

Pokud počasí dovolí, na konci října bude hotovo

Opěry lávky budou odkopány do hloubky dvou metrů pod stávající terén, budou otlučeny a očištěny tlakovou vodou a opraveny nezbytnými sanacemi. „Během oprav bude lávka uzavřena a v době, kdy bude prováděno tryskání, opravy mostovky a nátěry, bude třeba uzavřít i část Lábkovy ulice pod lávkou,“ popsal Václav Šašek ze Správy veřejného statku města Plzně, který se o lávky a mosty stará.

Investorem opravy lávky v Lábkově ulici je Město Plzeň prostřednictvím své příspěvkové organizace Správy veřejného statku města Plzně, jež akci zajišťuje. Celkové náklady na stavbu byly vysoutěženy ve výši 5,46 milionu korun včetně DPH. Zhotovitelem stavby je společnost Silnice Nepomuk.

Deštivé léto protáhlo opravy

Lávka přes Lábkovu ulici je v pořadí pátá, která se letos v Plzni dočká rekonstrukce. Práce přitom komplikovalo deštivé počasí. „První byla malá lávka v Lochotínském parku, ještě před prázdninami pak byla opravena lávka Pod Pecihrádkem, spojující Doubravku a Bílou Horu. Tam byly opravy složitější, kvůli hnilobě se musela měnit řada prken z dřevěné mostovky a vše komplikoval déšť,“ popsala Radka Žáková.

Lávky U Černého mostu na Valše

„Před otevřením je lávka na Valše, tam se musela celá mostovka jeřábem snést, opěry lávky prošly kompletní opravou, dostaly nový protikorozní nátěr a bylo zbudováno vyšší zábradlí podle norem pro provoz cyklistů,“ doplnila Žáková. Lávka U Černého mostu na Valše slouží pěším a cyklistům od roku 1983. Rekonstrukce lávky přerušila významnou cyklistickou komunikaci i trasu Naučné stezky Údolím Radbuzy.

Město se stará o 50 lávek

Další lávkou, která letos prošla rekonstrukcí, byla pak lávka na Božkovský ostrov. „Opět nám nepřálo počasí, když se stavělo lešení k opěrám, tak se zvedla voda na řece Úslavě,“ uvedla Žáková.

Správa veřejného statku města Plzně, která se o mosty a lávky v majetku města stará, pečuje o více než 50 plzeňských lávek. Podle Radky Žákové pak každoročně několik lávek v péči města přibyde. „Letos se jedná o lávku u Kamenného rybníku a lávku v Koterově.

autoři: Veronika Krátká , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio