Oprava mostu rozpůlila Svojšín na Tachovsku

Kvůli opravě mostu ve Svojšíně najedou motoristé po objížďkách desítky kilometrů navíc
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kvůli opravě mostu ve Svojšíně najedou motoristé po objížďkách desítky kilometrů navíc

Svojšín a Ošelín na Tachovsku jsou od sebe po silnici vzdáleny zhruba šest kilometrů. Teď to mají motoristé z jedné vesnice do druhé ale výrazně dál. Kvůli opravě mostu ve Svojšíně najedou po objížďkách desítky kilometrů. Rekonstrukce ale ovlivňuje i život v samotném Svojšíně. Vesnice je po dobu oprav rozdělená na dvě části.

Kamenný most přes řeku Mži ve Svojšíně je neprůjezdný. Mohou na něj jen vozidla stavby a chodci. Aktuálně fungují dvě objízdné trasy. Pro osobní automobily a autobusy vede přes Lom u Stříbra, Benešovice a Svojšín. Částečně jsou využívány i místní komunikace. Nákladní doprava jezdí přes Kurojedy. Až stavbaři most strhnou, budou chodci chodit z jednoho břehu řeky Mže na druhý lávkou pro pěší, která se právě buduje.

„Most se rekonstruuje kvůli rozšíření vozovky a kvůli vybudování chodníků po obou stranách. Obec Svojšín pak bude realizovat návazné chodníky až do obce,“ říká Martin Vít, technický ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje.

Autobus, který jezdil z Černošína na Bor je nyní rozdělen na dvě větve. První jede od svojšínského nádraží přímo do Boru, druhá větev jede z návsi ve Svojšíně do Černošína. „Cestující musí přestupovat. Ale jsou na to vyhrazené časy tak, aby to stihli senioři nebo malé děti,“ vysvětluje Martin Fencl ze společnosti POVED, která v Plzeňském kraji organizuje veřejnou dopravu. Zároveň ale upozorňuje, že ne všechny spoje bylo možno takto trasovat. Na některých méně vytížených linkách je potřeba počítat s tím, že pojedete z Boru do Černošína přes Stříbro.

Opravy mostu by měly skončit 30. listopadu a budou stát více než 12 milionů korun.