Pamětnice z Tymákova věnovala Českému rozhlasu vzácný dokument z druhé světové války

3. březen 2025 20:00

Pětadevadesátiletá Libuše Čechurová z Tymákova u Plzně darovala Českému rozhlasu vzácný spis popisující výslechy jejího otce na gestapu.

Libuše Čechurová z Tymákova u Plzně, narozená v roce 1929, se na základě rozhlasového seriálu Tady je Plzeň! 80 let příběhů, rozhodla darovat Českému rozhlasu originál spisu svého otce Josefa Kavalíra z výslechů gestapa.

Její otec byl spolu s desítkami dalších mužů vyslýchán a následně vězněn v Terezíně a Buchenwaldu. „Důvodem bylo fungování organizace, jež přispívala na ty, kteří už byli zavření,“ říká Libuše Čechurová. Josef Kavalír byl v dubnu roku 1945 z Buchenwaldu osvobozen a vrátil se domů. Nikdy o tom, co se v táboře dělo, nemluvil. „Vzpomínal jen na každodenní sčítání vězňů na apelech s tím, že němečtí dozorci byli tak primitivní, že neuměli ani pořádně počítat. A ještě říkal, že žádné zvíře nevydrží to, co člověk, který se chce vrátit k rodině. Jinak nic. Dle jeho slov – kdo to nezažil, nedokáže si to představit.“

Čtěte také

Paní Čechurová si pamatuje i na začátky vysílání rozhlasu, na okamžik 5. května 1945, kdy se ozval v éteru doktor Karel Šindler, první ředitel. „Dodnes slyším jeho slavnostní: Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří. Ještě teď mi z toho běhá mráz po zádech. Rozhlas pro mě dodnes hodně znamená,“ uzavírá Libuše Čechurová.

autoři: Jiří Trnka , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio