Páteční Noční linka: Pamatujete zimy plné sněhu?

14. leden 2022

Pamatujete časy, kdy bylo sněhu, že jsme nevěděli kam s ním? Pamatujete na metrové sněhové bariéry? Jak jste si užívali zimu jako děti? Uvízli jste někdy kvůli sněhové kalamitě v autě, vlaku, nedostali se do zaměstnání? Pamatujete uhelné prázdniny? Vyhovuje vám současná zima?

Víte, kdy byla u nás zaznamenána vůbec největší sněhová pokrývka? V zimě roku 1911 sníh zasypal Lysou horu v Moravskoslezských Beskydech, kde napadalo neuvěřitelných 491 centimetrů sněhu.

Generace Husákových dětí si ze svého dětství dobře vzpomíná na další zimní rekord, jímž bylo prudké ochlazení na Silvestra 1978. V noci z 31. prosince 1978 na 1. ledna 1979 se k nám přes Krušné hory převalila vlna extrémně studeného arktického vzduchu a teplota klesla během pár hodin z více než 10 stupňů nad nulou až k dvacetistupňovému mrazu. Zamrzlo uhlí u elektráren a ve vagonech, takže na řadě míst hrozilo, že nebude čím topit. Potíže měly i samotné povrchové hnědouhelné doly, kde v důsledku mrazu praskaly pásové dopravníky a zamrzaly těžební stroje. Mráz také trhal železniční koleje a kvůli ledu se nedaly přehazovat výhybky. Energeticky náročné provozy jako hutě přešly na omezený provoz, podniky s pracovní dobou od šesti zavedly ranní nástup až v osm, aby ušetřily energii. Pro děti mělo nenadálé ochlazení zajímavý dopad v podobě takzvaných uhelných prázdnin, které se z původního jednoho týdne protáhly na téměř celý leden.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?