Patní ostruha vás může bolet při každém kroku

11. září 2018

Polovina lidí s patní ostruhou má to štěstí, že jim tento kostní výrůstek nezpůsobuje vůbec žádné potíže. Ti ostatní bojují s dlouhodobou bolestí.

Proč se ostruha vytvoří, odborníci přesně nevědí. Nejpravděpodobnější příčinou je přetížení svalů dolní části nohy. „Dochází k déletrvajícímu dráždění šlachy v úponu a kost v tom místě následně generuje tvorbu kostního výrůstku, tedy ostruhy, buď plosce nohy, nebo u Achillovy šlachy,“ říká MUDr. Karel Koudela, lékař z Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí FN Plzeň. Vliv na to má nevhodná obuv, vysoké podpatky, obezita, dlouhodobé stání, běhání po tvrdém terénu i další faktory.

Příznakem je bolest

Ostruha obvykle trápí lidi nad 40 let věku, objevit se ale může už u 30letých. Není viditelná ani hmatná, jediným příznakem je bolest, která ale není pravidlem. „V některých případech bolí až to, že se ostruha zlomí. Hojí se jako zlomenina klasická, takže znehybněním končetiny, nemusí se nutně nosit sádra. Ostruha pak sroste a zase přestane bolet, to se stává u těch největších ostruh. Paradoxně někdy bolí víc malá ostruha než ta velká,“ konstatuje MUDr. Koudela, „zejména ráno, než to člověk rozchodí. A pak to někdy přejde v bolest celodenní.“

První pomoc při ostruze

V první fázi potíží, když bolest ještě není trvalá ani tak intenzivní, může člověk zkusit pomoci si sám. Úlevu mu přinesou měkké podpatěnky, v lékárně zakoupené gely s protizánětlivými účinky, dobré zkušenosti pacienti mají s gumovými dřeváky, někteří s biolampou.

Lékařská léčba

Lékaři patní ostruhu odhalí na rentgenovém snímku, ať už náhodně nebo při podezření na tento zdravotní problém. Možností léčby při potížích je víc. „Většinou se začíná u fyzioterapeutů, s magneto, lasero nebo ultrazvukovou terapií. Lze vyzkoušet rázovou vlnu, což je novější metoda, na kterou si ale většinou pacient připlácí,“ vyjmenovává MUDr. Michal Ruml z Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí FN Plzeň, „laikům bych to přiblížil asi jako silnější ultrazvuk, který v tkáních působí protibolestivě, zvýší tam prokrvení a přísun živin a zlepší odvod škodlivých látek, aby odeznělo podráždění a zánět v noze. Obvykle je třeba rázovou vlnu provést opakovaně.“

Rentgenový snímek nohy (ilustrační snímek)

Dalšími metodami jsou obstřik, radioterapie neboli ozáření a operace ostruhy. Žádná z nich není bez rizika, proto se k nim přistupuje až po vyzkoušení výše uvedené léčby. Podrobnosti si poslechněte ze záznamu poraden. Ostruhy jako takové se úplně nezbavíte, dokonce i po jejím odoperování může znovu dorůst. Léčba vyžaduje trpělivost, je ale velká pravděpodobnost, že po léčebných procedurách bolest na delší dobu nebo i trvale ustoupí.

Spustit audio