Pavlína Sikytová: Houslařství není jen doménou mužů

18. červenec 2022, aktualizováno

Houslařstvím se zabývají většinou muži. Není to však pravidlem. Pavlína Sikytová z Plzně staví i spravuje housle nebo violy už několik let. V ruce měla i několik drahých mistrovských nástrojů.

Na housle hraje paní Pavlína Sikytová téměř denně. Není však houslistkou, ale houslařkou. Jde o umělecké řemeslo, které se zabývá výrobou a opravami houslí a dalších smyčcových nástrojů. Pokud tedy nástroj dokončí, následně ho i naladí.

Mohlo by se zdát, že houslařské řemeslo je spíše oborem mužů. Paní Sikytová ale v kraji není jedinou ženou, která se houslařství věnuje. „Zaslechla jsem, že by se tomu měla věnovat slečna z mladší kategorie z Horažďovicka, která se asi momentálně učí, ale jinak jsem z kraje asi jediná žena,“ poznamenala.

Opravit se dá téměř všechno

Jako děvče hrála Pavlína Sikytová na housle, ale táhlo jí to k manuální činnosti. Oslovila ji houslařská škola v Lubech u Chebu. Hudební nástroje opravuje plzeňská houslařka v malé dílničce. K práci toho nepotřebuje mnoho. Vše je ruční práce a stačí tedy nářadí, které se vejde do regálu. „Já říkám, že vždy se to dá opravit, otázkou je, jestli se to vyplatí,“ vysvětlila. Výrobou smyčců se však nezabývá. Ty se totiž vyrábí z exotických dřevin, na které je paní Sikytová alergická.

Houslařka Pavlína Sikytová

Mistrovských nástrojů se prý dříve obávala. „Dnes se toho nebojím, protože můj mistr vždy říkal, že strach mi k ničemu nepomůže. Ale mám k tomu určitý respekt,“ doplnila Pavlína Sikytová. Nejdražší nástroj, který opravovala, měl hodnotu téměř půl milionu. Standardně opravuje nástroje za 60 až 100 tisíc korun.

Převážně se houslařka Sikytová věnuje studentským nástrojům. Práce měla po covidu a online výuce dostatek. „Děti nebyly dlouho u učitele a neuměly si naladit nástroj, tak praskaly kobylky a práce bylo nad hlavu,“ uzavřela.

autoři: Jan Markup , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio