Petra Kosová

redaktorka publicistiky

Pravidelně mě slýcháváte v Divadelním zápisníku, Horizontu a občas Kaleidoskopu.

03371120.jpeg

V lednu roku 2004 jsem začala pracovat v Českém rozhlasu Plzeň. Je ovšem pravda, že jsem v první polovině let devadesátých externě spolupracovala se stanicí ČRo 3 - Vltava a poté krátký čas právě s plzeňským Českým rozhlasem. Zajímají mě především příběhy opomíjených nebo pozapomenutých osobností regionu ze všech časových období a sfér a také zajímavosti z oblasti architektury. 

Společně s týmem externistů chystáme publicistické příspěvky, já se někdy věnuji komentářům, hlavně z oblasti kulturní politiky. Skoro denně mě můžete slyšet v reportážních vstupech po půl sedmé ráno ve všední den a před půl desátou dopoledne každou neděli. 

Pro stanice Český rozhlas Vltava a Dvojka občas připravuji reportáže z regionu. 

Co považuji za svá rozhlasové "nej" 

Že se mi podařilo ve spolupráci s odborníkem na moderní architekturu Petrem Domanickým připravit množství pořadů právě o moderní architektuře v Plzni a regionu. Řada z těchto materiálů stále ještě nebyla nikde jinde publikována. 

Jsem ráda, že Divadelní zápisník sleduje rovnou měrou profesionální i amatérské divadlo na západě Čech a občas i v německém pohraničí. V regionu rozhodně není médium, které by se tak systematicky věnovalo tomuto žánru, na západě Čech mimořádně oblíbenému – dokládá to jednak třeba množství abonentů plzeňského DJKT, světové úspěchy loutkového Divadla Alfa nebo mimořádný zájem stovek amatérských ochotníků o západočeské přehlídky a jejich úspěchy na přehlídkách národních. Je o čem točit. Radost mám i z Horizontu: v necelé půlhodině dostanete výběr z regionálních kulturních zajímavostí – mojí ambicí je vás zaujmout a případně dát vám tip na návštěvu či výlet! Podobný regionální magazín je opět mezi regionálními médii bezkonkurenčně jediný. 

Co mne přivedlo k mikrofonu 

Lépe řečeno KDO mě přivedl k mikrofonu! Jitka Šestáková. Počátkem devadesátých let pracovala na stanici Vltava. A já se tehdy vrátila se skupinou dalších studentů z mise z Ukrajiny, kde jsme v rámci humanitárního programu vlády na pomoc krajanům učili Volyňské Čechy na základě jejich přání česky. Tak nás Jitka Šestáková a její kolegové pozvali do diskusního pořadu. Pak se mě zeptala, jestli nemám chuť to zkusit, já při chuti byla a začala jsem moderovat vlastní diskusní pořady. Po návratu do Plzně jsem krátký čas externě spolupracovala - kromě Českého rozhlasu - i s jedním soukromým rádiem. Nakonec jsem se ale oklikou přes archeologické výzkumy nebo práci v galerii stala redaktorkou v tištěném médiu (MF DNES) a byla mu věrná zhruba šest let. 

Co mě vrátilo k mikrofonu? Jedním z hlavních důvodů byla touha pokoušet se uchopit slovo a zprostředkovat informaci jiným způsobem. A svým chraplavým hlasem. A ve veřejnoprávním médiu. Navíc – kdo to zažil, potvrdí, že rozhlas svou zvukovou magií způsobuje závislost. Nevyléčitelnou. 

Co mne baví 

Dobré divadlo, dobré knihy, dobrá architektura, dobré filmy, dobrá hudba a ze všeho nejvíc dobří lidé. Děkuji bohu, že je jich v mé blízkosti hodně. V soukromí i v profesi. A moc mě baví, že potkávám díky své práci množství lidí, kterých si mohu vážit. 

Co mne drží nad vodou 

Častá vzplanutí. 

Všechny články

Stránky