Plochá noha může být i vrozenou vadou, je třeba ji odhalit co nejdřív

1. září 2020

„Je to vrozená vada, která se musí důkladně sledovat, protože může dojít k jejímu zhoršování. Běžnými metodami, jako jsou ortopedické vložky a obuv, je hůř léčitelná. Nezřídka musíme přistoupit k operaci,“ vysvětluje ortoped Michal Ruml.

Vrozená plochá noha je závažnější, než plochá noha získaná. „U vrozené vady jsou změny na kostech, v podstatě jsou kosti tvořící nohu špatně založené. S vrozenou plochou nohou se příliš často nesetkáváme, jde o vzácnější vadu, ale o to důležitější je ji zachytit,“ zdůrazňuje MUDr. Ruml, který pracuje na Klinice ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí Fakultní nemocnice Plzeň.

Čeho by si rodiče měli všímat?

Nožní klenba se vyvíjí postupně, batolata mají na jejím místě tukový polštářek, takže nožička se zdá plochá. To některé rodiče mate, ale v tomto případě mohou zůstat v klidu. „Zpozornět by měli, pokud je noha divně tvarovaná. V takovém případě neváhat a obrátit se na pediatra,“ radí ortoped, „ten je pak odkáže na odborníka. Noha by se měla vyšetřit a provést rentgenový snímek, který eventuální vrozenou vadu odhalí.“

Od kolika let věku dítěte se zaměřit na předcházení vzniku ploché nohy? Proč ke zborcení nožní klenby dochází v dospělosti? Které potíže se k ploché noze následně přidružují? Poslechněte si lékařskou poradnu a dozvíte se to.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio