Plzeň má už druhé sousoší Spejbla a Hurvínka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nové sousoší Spejbla a Hurvínka v Plzni

Nové sousoší přitahuje pozornost lidí v centru Plzně. Před bistrem s veřejnými toaletami na náměstí Republiky je lavička a na ní sedí Spejbl a Hurvínek. Bronzové sochy dvou plzeňských pohádkových figurek známých po celém světě vytvořila kanadská sochařka českého původu Lea Vivot. Postavy pro plzeňské náměstí Republiky nechal zhotovit Nadační fond Plzeň sobě.

Na lavičce je vedle Spejbla a Hurvínka ještě místo a je tedy možno na ní usednout. „Jejich humor přežil dlouhá léta. Dobrá i zlá. Udělala jsem je v nadživotní velikosti, ne jako loutky. Abychom k nim mohli mít vztah jako k lidem,“ popsala Lea Vivot. Sochy mají pohyblivé hlavy a hýbají se i Hurvínkovy oči.

„Mně vždycky imponovali a rozesmáli. Jejich optimismus a humor jsem si vzala s sebou i do světa,“ dodala sochařka. Na sousoší pracovala dva roky. Při slavnostním odhalení soch zaznělo i to, že kdo si sáhne na Hurvínkovy a Spejblovy uši, bude mít „za ušima".

Lea Vivot se narodila jako Drahomíra Hekelová v roce 1948 na Moravě. Žije střídavě v Ontariu-Kleinburgu v Kanadě, v USA a Mexiku. Typické jsou pro ni právě bronzové sochy v životní velikosti, součástí jsou často i bronzové lavičky. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, v Itálii absolvovala sochařské kursy na akademii výtvarných umění v Miláně. Dále studovala na univerzitě Ontario College of Art v Kanadě a v New Yorku. Po příchodu do ciziny v roce 1968 si přivydělávala jako biletářka, novinářka, módní návrhářka, modelka či herečka, pomocnice v domácnostech i restauracích či šperkařka. Jméno Lea užívá podle zemřelé přítelkyně z dětství, příjmení Vivot získala od svého prvního manžela, Argentince Alberta Antonia Vivota.

V České republice najdete mnoho jejích soch v Praze. V Plzni před vchodem do Gynekologicko-porodnické kliniky ve Fakultní nemocnici Lochotín je socha maminky s dítětem, autorkou je rovněž Lea Vivot.