Plzeň připravuje stavbu nového centra služeb pro bezdomovce. Hotové by mělo být příští rok

10. leden 2022 19:32, aktualizováno

Výstavbu nového centra služeb pro bezdomovce připravuje město Plzeň, které už na akci za 120 milionů korun získalo téměř 80 milionovou evropskou dotaci. Centrum vyroste ve Wenzigově ulici, kde v současné době provozuje městská charita noclehárnu.

„Vzniknou dva nové objekty. V jednom bude noclehárna pro 56 osob a denní nízkoprahové centrum pro 60 osob, kde jeho provozovatelem bude Městská charita Plzeň. Druhý objekt je azylový dům Patronus se speciálním terapeutickým režimem zaměřeným na lidi bez domova, kteří mají závislost na alkoholu, a zde bude kapacita 26 osob a provozovatelem bude Armáda spásy,“ popsal plzeňský radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.

Projektová dokumentace na stavbu centra je hotová a právní moci už nabylo i stavební povolení. „Teď probíhá výběrové řízení na zhotovitele. Pokud vše vyjde podle plánu, kolaudaci předpokládáme zhruba v polovině roku 2023,“ upřesnil David Šlouf.

Vznik nového nízkoprahového centra navýší náklady na provoz okolo 20 milionů korun ročně. „Po dohodě se zástupci Plzeňského kraje předpokládáme financování minimálně z padesáti procent ze státního rozpočtu na základě zákona 108 o sociálních službách. Zbytek potřebných financí pak bude rovným dílem pokryt z rozpočtu města Plzně a Plzeňského kraje,“ doplnil radní David Šlouf.

autoři: Veronika Krátká , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio