Plzeň zastávka? Vypadá to tam jako u někoho doma

Petru Plucnarovou nejčastěji najdete při přípravě občerstvení pro návštěvníky komunitního centra

Kulturně komunitní centrum Plzeň zastávka je dílem tří žen – Petry Plucnarové, Heleny Dientsbierové Šimicové a Petry Štěpánové.

Kde se vzal, tu se vzal nápad

Využít prostory bývalého nádraží Plzeň zastávka napadlo Petru Plucnarovou. Bydlí nedaleko, nejdřív jen chodila okolo, nakukovala dovnitř, až v ní uzrálo rozhodnutí: „Oslovila jsem Správu železniční dopravní cesty, ptala se na pronájem a když odpověděli, že ty prostory jsou volné a pronajmout se mohou, pokračovala jsem k holkám a nabídla jim spolupráci.“

Přeměna nádraží v kulturně komunitní centrum

Pak už to šlo ráz na ráz. Novopečené podnikatelky s pomocí kamarádů na vlastní náklady rekonstruovaly pronajaté místnosti k obrazu svému. Vytvořily kavárnu střiženou výtvarnou dílnou, řemeslnou dílnu, „meditárnu“ pro cvičení jógy a meditace. Bývalou nádražní halu částečně zaplnily knížkami věnovanými městskou knihovnou a proměnily ji ve výstavní síň kombinovanou se čtenářským a dětským koutkem. Tomu vévodí dar od sochaře Benedikta Tolara – lokomotiva, která slouží jako prolézačka i vozítko. Časem ji doplnil Golem architekta Ladislava Sosny, kterého znají návštěvníci z Muzea loutek.

Genius loci Plzně zastávky

Plzeň zastávka znovu ožila po 5 letech, na jaře v roce 2014. Budova si zachovala kouzlo malého vlakového nádraží, atmosféru dokreslují památkově chráněné hodiny, okénka pokladen a odbavovací pultíky v hale. „Všem lidem se tu líbí a hodně prožívají ducha tohoto místa,“ konstatuje spokojeně Petra Plucnarová. Zapomenout na něj nedávají ani zde zastavující vlaky na frekventované trati Plzeň – Klatovy. Kupodivu nevadí a neruší dokonce ani při meditacích. „A přináší to zákazníky,“ usmívá se hostitelka.

Bohatý program akcí


Nejbližší akce v multikulturním centru Plzeň zastávka:

19.3. 9:00-12:00 Velikonoční bazárek HOLKY HOLKÁM

Chcete mít na Velikonoce něco nového na sebe, aby vás beránek nepokakal? Nemusíte utrácet velké peníze, stačí přijít na dobročinný bazárek pro ženy všeho věku. „Ulovit“ můžete zajímavé kousky z šatníku známých plzeňských osobností, výtěžek pomůže charitním domům pro matky s dětmi v tísni. Své šatníky za tímto účelem slíbily provětrat např. herečka Kristýna Leichtová, držitelka Ceny Thálie, loutkoherečka Blanka Luňáková, oděvní výtvarnice Eva Beránková, muzikantka Ilon Leichtová, zpěvačka Vlaďka Bauerová a další zajímavé ženy. A proč je místem konání Plzeň-Zastávka? Protože přitáhne lidi. „Chtěla jsem prostor, který je sám o sobě zajímavý a stojí za návštěvu,“ vysvětluje hlavní organizátorka akce novinářka, spisovatelka a tisková mluvčí Markéta Čekanová.

Návštěvníky přitahuje hlavně široká nabídka akcí. Ne všechny pořádá přímo trojlístek zřizovatelek centra: „Je to tak, že přicházejí podněty zvenku a my propůjčujeme prostor, aby se to tady u nás mohlo odehrát.“ Konají se tu nejrůznější semináře a kurzy, workshopy, výstavy, cvičení, autorská čtení, divadelní představení, filmové projekce pro děti. Pravidelně se z Plzně zastávky vyjíždí na výlety spojené se sběrem rostlin a plodů přírody. Dámy si vzaly pod patronát také bezprostřední okolí nádražní budovy, za podpory programu Pěstuj prostor Plzně2015 tam přibyly lavičky, květinové truhlíky i minizahrádka s jezírkem a krmítkem pro ptáčky, cestující se mohou těšit na knihobudku na perónu.

Hudba budoucnosti – šití knih

V plánu jsou také dílny knižní vazby, na kterých si účastníci vyzkouší práci na 3 přibližně 100 let starých knihařských strojích. Petra Plucnarová studovala obor knižní kultura a tehdy stroje koupila od starého pana knihaře. Petra pochází z Ostravska a tak přeprava těžkých knihařských strojů do Plzně byla dobrodružstvím, spíš větším než menším. Dnes ukázky výroby knih na nich představují dobrodružný zážitek pro děti z mateřských škol, které do centra chodí na exkurze.

Otevřený prostor Plzeň zastávka

Občerstvit se na Plzni zastávce mimo ohlášené akce můžete zatím jednou týdně, prostor je otevřen každý čtvrtek od 12 do 20 hod. Čeká vás tam káva, čaj a domácí moučník. Předem si můžete objednat a ve čtvrtek vyzvednout produkty malé rodinné farmy z Plzeňska. A nebojte se stisknout kliku nádražních dveří: „U nás to vypadá trochu jako u někoho doma a ne každý má odvahu vstoupit dovnitř. Ale skoro každý, kdo vejde, řekne, že to tady je opravdu nádhera. Byla bych ráda, kdyby se nás na tomhle krásném místě scházelo stále víc a víc a lidé se sem vraceli,“ zve k návštěvě Plzně zastávky Petra Plucnarová.

Další blízké akce:

20. 3. 9:00-11:30
Shintaido rozcvička se zdravou snídaní

20. 3. 14:00-18:00
Jarní slavnost na Zastávce

31. 3. 17:00-18:00
Dětský filmový klub Animánie – Dračí příběhy

1. 4. 9:00-16:00
Aromaterapie pro jaro