Plzeň zažila první Noc venku, akce podpořila lidi bez domova

27. listopad 2023 09:52

Jak se cítí lidé, kteří nemají teplou postel a musí i v listopadu spát na ulici? To si mohli v Plzni vyzkoušet účastníci Noci venku. Celorepubliková benefiční akce se v tomto městě konala vůbec poprvé.

Dle vedoucího odboru sociálních služeb města Plzně Lukáše Mařana se počet osob v bezdomoví v rámci Plzně pohybuje mezi 400 a 500. „Je ale potřeba rozlišovat mezi zjevným bezdomovectvím a bezdomovectvím latentním. To znamená, že počet osob, které se skutečně pohybují přímo na ulici, bude nižší,“ prozradil.

Právě přiblížit život lidí bez domova a upozornit na problematiku bezdomovectví je cílem Noci venku. V rámci celorepublikové benefiční akce si lidé mohli vyzkoušet, jaké je to spát na ulici. V Plzni kromě netradičního noclehu nabídli organizátoři i promítání, koncerty nebo stánky sociálních služeb.

„Rozhodli jsme se tuhle akci uspořádat, abychom vyjádřili podporu lidem bez domova, a chtěli jsme k tomu vyzvat i veřejnost. Přáli jsme si se tu sejít, udělat si příjemný večer a společným přespáním vyjádřit solidaritu,“ uvedla pořadatelka Barbora Mendlová z organizace Tady a teď. Jak dodala, do přípravy akce se zapojili i samotní lidé bez domova.

autoři: Anna Matuštíková , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio