Plzeňané budou v referendu rozhodovat o stavbě Corsa na Americké třídě

11. leden 2013

Ve stejnou dobu jako prezidentské volby se v Plzni koná také místní referendum. Lidé tak mohou dnes nebo zítra odmítnout nebo naopak podpořit plánovanou stavbu multifunkčního domu Corso na Americké třídě. Necelé dvě stovky volebních místností pro volby a pro referendum se otevřou ve 14 hodin.

Otázka v referendu zní: „Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest?“

Lidé mají na výběr tři možnosti hlasování. „Hlasovat pro ANO, hlasovat pro NE a nebo nezakřížkovat ani jednu z odpovědí, čímž se zdrží hlasování, ale do účasti se samozřejmě započítává, je to standardní platný hlas,“ vysvětluje vedoucí odboru správní činností magistrátu Roman Matoušek.

„Pro to, aby bylo referendum platné, je potřeba, aby se dostavilo k hlasovacím schránkám alespoň 35 procent voličů. A aby bylo pro zastupitelstvo závazné, musí být nadpoloviční většina z těch, kteří přijdou hlasovat, pro některou z variant. A ještě to musí být víc než 25 procent všech oprávněných voličů,“ popisuje Matoušek.

Volby a referendum se konají odděleně, v osmi případech, hlavně v části Slovany, je každé hlasování v jiné budově. „Samozřejmě nebude probíhat žádné odesílání či nábor, ale obecná informace o tom, kde je hlasovací místnost pro druhý typ – ať už pro volby nebo pro referendum – bude existovat,“ slibuje vedoucí odboru správní činností.

Kde jsou volební místnosti, se lidé dozví na webových stránkách města, na vývěskách a úředních deskách a na letácích, které magistrát rozeslal do schránek. Výsledky referenda budou známé zřejmě v sobotu odpoledne nebo večer.

autoři: lum , mka
Spustit audio