Plzeňané mohou darovat městu vánoční strom a vybrat pro něj ozdoby

14. září 2020 17:00

Správa veřejného statku města Plzně hledá vánoční strom, který bude zdobit o letošním adventu náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případně blízkého okolí, kteří mají na své zahradě vhodný exemplář a chtějí ho ze svého pozemku v nejbližší době odstranit, aby jej předtím nabídli městu jako možný vánoční strom. Zároveň město spouští 14. září anketu na svých webových a facebookových stránkách, ve které občané rozhodnou o podobě ozdob vánočního stromu v letošním roce.

„Občané i návštěvníci Plzně mají v letošním roce možnost ovlivnit to, jak bude vypadat vánoční strom na náměstí Republiky. Správa veřejného statku města Plzně připravila tři návrhy, ze kterých se bude vybírat. Zároveň mohou lidé již tradičně nabídnout městu svůj krásný smrk, jedli nebo douglasku. V loňském roce jsme měli například na náměstí Republiky smrk ztepilý, který rostl na soukromém pozemku v Lochotínské ulici na Roudné. Strom se poprvé rozzáří tradičně první adventní neděli, tedy 29. listopadu,“ řekl primátor města Martin Baxa.

„V loňském roce zakoupila Správa veřejného statku města Plzně kompletně novou vánoční výzdobu na strom na náměstí Republiky, která nahradila původní, jež byla již dožilá. Naší nové výzdobě dominuje bílé světlo ledové barvy. Světelné řetězy na stromě dosahují délky 3,5 kilometru a umožňují postupné rozsvícení stromu po jednotlivých sekcích. Ty využijeme i v letošním roce. Občané si ale letos mohou zvolit, jak daný strom dozdobíme,“ vysvětlila technická náměstkyně Správy veřejného statku města Plzně Andrea Fojtíková.

Veřejnost může vybírat ze tří variant:
Varianta 1: 3D hvězdy, 2D hvězdy, led řetěz, plastové ozdoby
Varianta 2: led řetěz, plastové ozdoby, led padající sníh, světelné vločky
Varianta 3: led řetěz, plastové ozdoby, led padající sníh, led krystaly

Veřejnost můře hlasovat do středy 30. září, a to buď přes webové stránky města na adrese www.plzen.eu/anketa, druhou možností je hlasovat přes Facebook města Plzeň.eu. 

Darujte vánoční strom městu

Občané z Plzně a blízkého okolí mohou i letos nabídnout vánoční strom městu. „Jehličnatý strom, nejlépe smrk, jedle nebo douglaska, by měl být vysoký 13 až 15 metrů, pravidelného kuželovitého tvaru s neprosychajícími větvemi. Důležitým kritériem pro výběr je také přístupnost pro jeřáb a nákladní auto,“ popsal Richard Havelka, vedoucí Úsek lesů zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.

Odborníci posoudí nabídky ze všech hledisek. „Ne každý strom, který vypadá esteticky na zahradě, se hodí i na prostranství na náměstí,“ doplnil. Upozornil, že výběr není jednoduchá záležitost, protože i po poražení je nutné prozkoumat, zda není strom příliš napadený hnilobou nebo jinak poškozen. A v případě, že by se taková věc zjistila, je nutné mít v záloze další varianty.

Nabídku s uvedením adresy pozemku a kontaktem na majitele, dopravní přístupností pro jeřáb a nákladní auto, případně i s fotografií, je možné zasílat na Správu veřejného statku města Plzně, Klatovská 10-12, Plzeň, 301 00, nebo na e-mailovou adresu: svsinfo@plzen.eu.

autor: Iva Kokešová | zdroje: Český rozhlas Plzeň , Město Plzeň
Spustit audio