Plzeňané přivítají první dva nové zvony pro katedrálu

3. říjen 2013

V Plzni mohou dnes lidé poprvé spatřit první dva ze čtveřice nových zvonů pro katedrálu svatého Bartoloměje. Slavnost na náměstí Republiky začne v půl šesté večer.

Jako první se veřejnosti představí menší zvony Marie a Jan Nepomucký.

„Zvony Jan a Marie budou zavěšeny na dřevěnou zvonovou stolici poblíž katedrály, kde prozatím zastanou,“ prozradila Alena Ouředníková z plzeňského biskupství.

Slavnostního přivítání nových zvonů se zúčastní plzeňský primátor Martin Baxa z ODS a biskup plzeňský František Radkovský.

„Při této příležitosti tam proběhne také pozoruhodný koncert na pojízdnou zvonohru Petra Manouška, což je zvonař, který se právě na vytvoření těchto zvonů podílel,“ doplnila Alena Ouředníková.

Otcem myšlenky vrátit do katedrály zvony je architekt Jan Soukup, který připomíná okolnosti vzniku plzeňských zvonů.

„Zvony byly odlity v holandském městě Asten, protože český zvonař Manoušek přišel při povodních roku 2002 o svou dílnu. Je to velice významná zvonárna, která například vloni lila zvony pro Notre Dame v Paříži.“

Ke zvonům Jan a Marie přibudou v příštím roce ještě zvony Bartoloměj a Hroznata. „Všechny by se měly společně rozeznít z věže katedrály koncem roku 2014,“ upřesňuje Alena Ouředníková z plzeňského biskupství.

Na zvony lidé, firmy a další sponzoři přispívají v rámci veřejné sbírky, která začala loni v červnu.

autor: lum
Spustit audio