Plzeňané se musí potýkat s rozkopanými ulicemi a nedostatkem parkovacích míst

18. září 2013

Řidiči v Plzni se i letos musí vyrovnat s řadou dopravních komplikací. Opravy se dotkly i ulic kolem náměstí, konkrétně Prešovské nebo Veleslavínovy. Až do jara příštího roku je uzavřený Wilsonův most u nádraží a najít místo k zaparkování se v některých částech města rovná zázraku.

„Bydlím na Borech a co se týká parkování, je to tragédie. Ulice Hřímalého i ty okolní jsou rozkopané a večer tam není kde zaparkovat, člověk hledá místo dvacet minut,“ stěžuje si Kateřina Špalková.

Podle Ondřeje Vohradského ze Správy veřejného statku města Plzně se ulice Hřímalého změní na jednosměrnou od Borské ulice k Zikmunda Wintera. Zároveň budou některá podélná parkovací místa nahrazena šikmými, čímž se jejich počet navýší přibližně o patnáct.

Kromě toho dojde i k několika bezbariérovým úpravám a vysadí se několik stromů.

Oprava Hřímalého ulice má skončit na podzim. Trpělivost potřebují řidiči i nedaleko odsud v Borské ulici. I tady ale má být podle Vohradského do zimy hotovo.

Novinka čeká chodce i řidiče v Sirkové ulici u vlakového nádraží, kde vznikne nový přechod.

„Bude to trasa od nového výstupu z hlavního vlakového nádraží směrem k tramvajovým zastávkám, takže lidé nebudou muset používat podchod,“ dodává Vohradský.

Ne všechny silnice ve městě opravuje Správa veřejného statku, o některé se stará buď stát, kraj, nebo městské obvody. Centrální plzeňský obvod se letos pustil například do opravy Šimerovy ulice, při záplavách také úspěšně otestoval nová protipovodňová opatření v Radobyčicích.

Do konce roku by měla být hotová rekonstrukce vnitrobloku, kterým prochází ulice Karla Steinera.

„Je to vzadu ve Škvrňanech u prodejny. Celé zadní prostranství, včetně bazénu, bude zrekonstruováno. Mělo by tam přibýt hodně zeleně. Potom máme připravenou revitalizaci Křimické, Malešické, kde se budou rekonstruovat chodníky,“ říká místostarosta centrálního obvodu Radislav Neubauer z ČSSD.

Nová parkovací místa

Stížnostem řidičů na nedostatek parkovacích míst v širším centru města prý radnice rozumí.

„Je to civilizační problém a snažíme se ho řešit. Děláme vše pro to, aby se parkovací místa navýšila,“ dodává Neubauer.

Problémy místních lidí s parkováním by v budoucnu mohly řešit další placené zóny pro rezidenty. Jedná se o území od velké synagogy směrem na Bory.

Zavedení zón se ale obvod zatím brání, dokud v centru nevzniknou odstavná parkoviště, kde by lidé mohli zaparkovat bezplatně. Jedno odstavné parkoviště pro 250 aut by mělo vzniknout z nevyužité části autobusového nádraží.

autoři: lum , Iva Menšíková
Spustit audio