Plzeňská diecéze římskokatolické církve nabídne některé kostely obcím nebo sdružením. Chce šetřit

1. leden 2014

Naposledy zítra mohou církve a náboženské společnosti v Česku požádat o navrácení majetku. Takzvanými církevními restitucemi se od loňska zabývá i Plzeňská diecéze římskokatolické církve. Předávání víry a právě ekonomická situace v diecézi jsou hlavními tématy otevřeného dopisu. Ten na podzim biskup František Radkovský adresoval všem katolíkům v diecézi. Naplno se diskuse mezi farníky rozhoří letos.

Plzeňská diecéze vznikla teprve před 20 lety. O historické zabavené majetky tak žádaly především jednotlivé farnosti.

„V celé diecézi je asi 700 hektarů lesa, což nic není. Nejvíce toho je na Zbirožsku, kde má jedna farnost asi 400 hektarů lesa, těch 300 je po celé diecézi. To jsou všude kousíčky. Polí bude ke třem tisícům hektarů. Teprve uvidíme, co se z toho dá vydat, a co ne,“ vysvětluje biskup František Radkovský.

Šéf Plzeňské diecéze zatím nepředpokládá, že by církev na vrácených pozemcích sama hospodařila.

„Zatím to bude potřeba nechat pronajaté těm, kteří na tom hospodaří. Eventuálně pokud jde o pole a lesy spojit se s někým, kdo bude moci vzít pod sebe i ty naše kousky. To je ale věc budoucnosti,“ plánuje.

Biskup Radkovský očekává, že výtěžek z navrácených ploch budou dva až tři miliony korun:

„Což nejsou žádné peníze vzhledem k tomu, že máme nějakých 175 zaměstnanců na plné úvazky, z toho přes 90 kněží. Na platy potřebujeme ročně nějakých 60 milionů.“

Peníze zatím církev dostává od státu, většinu částky potřebné na platy tak pokrývá právě ze státní podpory. „Tyhle peníze ale budou ubývat, v roce 2029 to bude něco málo přes 16 milionů. V roce 2030 už nic,“ potvrzuje.

Jak diecézi financovat?

Právě proto otevírá biskup už teď diskusi, jak v budoucnu fungování diecéze financovat. Zda a jak mají nebo mohou do rozpočtu přispívat věřící, jak má diecéze naložit s výtěžkem z navrácených ploch a také, jak nejlépe použít peníze, které stát v dalších letech vyplatí za nevydané majetky formou takzvané náhrady.

„Ta by měla být po dobu 30 let nějakých 83 milionů. My se musíme snažit tyhle peníze neprojíst, ani z toho neplatit opravy kostelů, provoz charity a škol, které máme, protože za 30 let by z toho nic nezbylo. To bychom museli všechny propustit a byl by konec. My s tím musíme tak hospodařit, aby nám to výtěžky nahradily,“ prozrazuje biskup.

Podle něj by peníze od státu měla diecéze šikovně investovat:

Kostel svatého Jiří v Plzni

„Nebude rozmnožovat peníze, spíš je potřeba rozmnožovat majetek, který bude produkovat peníze. Samozřejmě by bylo dobře přikoupit lesy,“ je přesvědčen.

Naopak diecéze chce v budoucnu snížit počet kostelů, které vlastní. Zatím jich má v majetku 580. Některé chrámy nabídne obcím nebo sdružením, které budou mít šanci sehnat zdroje a nechat památku opravit.

Diskusi o budoucím fungování Plzeňské diecéze dokončí zřejmě až nástupce Františka Radkovského. Současný biskup totiž letos dovrší 75 let a v souladu s pravidly požádá papeže o uvolnění z funkce.

autor: lum
Spustit audio