Plzeňská Mladinka oslavila 35. výročí svého založení

16. listopad 2021

Dětský folklorní soubor Mladinka z Plzně nedávno oslavil 35. výročí svého založení. Pořad věnovaný tomuto výročí proběhl pod názvem „Počítáme s Mladinkou“ v plzeňském Divadle Alfa. I z tohoto pořadu bylo zřejmé, že o mladé, šikovné muzikanty, zpěváky a tanečníky Mladinka ani v dnešní době nouzi rozhodně nemá. A hlavně – že děti tancování a muzika baví!

Soubor vznikl v roce 1986, tehdy ovšem pod názvem Škodováček. O rok později byla založena i vlastní dětská muzika. Od samého počátku Mladinka vychovává tanečníky a muzikanty pro dospělý Plzeňský lidový soubor Mladina (dříve Škoda Plzeň). V roce 1999 navíc vznikla ještě také úplně nejmladší skupinka (Mladinečka) sdružující děti od 4 do 8 let.

Úspěchy plzeňské Mladinky

Dětský folklorní soubor Mladinka za dobu své existence vydal už 3 CD nosiče – Na Jarmarku (2001), Čí sou to muzikanti (2008) a Mladinka (2016). Soubor dnes tvoří celkově zhruba 70 dětí. „Cílem souboru je seznámit děti s kořeny naší kultury a přiblížit lidové umění v částečně stylizované podobě současnému divákovi“, říká jedna z vedoucích Jitka Šeflová. Kromě ní se na současném vedení podílí také její manžel Martin Šefl, Linda Hnátová, Jaroslava Kaplanová, Marcela Voldřichová a Pavla Randová.

Plzeňskou Mladinku pravidelně potleskem oceňují i návštěvníci folklorních festivalů v Čechách i v zahraničí. Za dobu své existence už Mladinka navštívila Německo, Turecko, USA, Maďarsko, Slovensko nebo Makedonii. K úspěchům souboru patří i účast na národních kolech přehlídky dětských folklorních souborů v Kroměříži a Jihlavě v letech 1989, 1992 a 2013.

autor: Michaela Vondráčková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio