Plzeňská zahraniční partnerství slaví výročí

21. září 2020 07:20
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 30 let přátelství s Takasaki a 10 let se Žilinou. To je důvod k oslavám

Letos slaví Plzeň třicetileté výročí partnerství s japonským městem Takasaki a desetileté spřátelení se slovenskou Žilinou. Na oslavu těchto kulatých výročí město naplánovalo výstavy a workshopy, které se mají odehrát během podzimních měsíců.

Plzeň s japonským městem Takasaki, které se nachází na ostrově Honšú, spojilo pivovarnictví. „Už v roce 1990 byla podepsaná partnerská smlouva, která vznikla z předchozí spolupráce Plzeňského Prazdroje s takasakským pivovarem Kirin Beer. Na základě této spolupráce se vedení obou měst rozhodlo, že partnerství rozšíří i na oblast ekologie a kultury,“ sdělila vedoucí oddělení protokolu Kanceláře primátora města Plzně Jana Švábková.

Z vernisáže výstavy 30 let spolu

Plzeň si tak mohla vyměňovat s japonským městem zkušenosti a poznatky v řešení ekologických či sociálních otázek a prozkoumat exotickou japonskou kulturu. Úspěšná byla například vystoupení souboru Divadla Alfa či Velkého dechového orchestru plzeňské konzervatoře.

10. výročí spolupráce slaví Plzeň s Žilinou. „Kultura a historie obou národů jsou si velice podobné a blízké, už jen z toho důvodu, že zde není žádná jazyková bariéra, vidíme projekty, které spolu připravujeme, v podstatě stejně,“ zmínila Jana Švábková.

Oslavy výročí zahrnují pestrý program. Město připravuje každých 5 let různé workshopy a výstavy, aby veřejnosti přiblížilo např. tradiční japonské umění a zvyky. „V letošním roce se konaly dvě výstavy. První je expozice kaligrafií, která se nachází v Galerii Jiřího Trnky. Jsou to kaligrafie od nedávno zesnulého mistra Gunma Yusaie Kobayashiho, který do Plzně pravidelně jezdil a vedl workshopy. V plzeňském mázhauzu je pak výstava fotografií, která přibližuje to nejzajímavější z 30leté spolupráce mezi městem Takasaki a Plzní,“ uvedla Jana Švábková.

V prostorách plzeňské radnice bude možné navštívit workshop velkoformátové kaligrafie, oblékání kimona či workshop čajového obřadu.

autoři: Karolína Sedláková , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio