Plzeňské gymnázium bude učit online. Pedagog před kamerou, studenti doma u počítače

23. březen 2020 15:35
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jako malé televizní studio teď vypadá několik tříd na Gymnáziu Františka Křižíka v Plzni. Škola se totiž rozhodla své žáky učit během nouzového stavu přes internet na dálku. Vysílání TV Křižík zahájila ředitelka Šárka Chvalová

Jako malé televizní studio teď vypadá několik tříd na Gymnáziu Františka Křižíka v Plzni. Škola se totiž rozhodla své žáky učit online na dálku během nouzového stavu kvůli koronaviru. Učitel tedy stojí před tabulí, dívá se do prázdné třídy a jeho výklad můžou v reálném čase sledovat studenti doma na svých počítačích.

„Je to pro nás pro nová zkušenost. Samozřejmě, že jsme všichni učitelé tak trochu herci. Ale teď je to jiné, nemáme žádnou odezvu,“ řekla ředitelka Gymnázia Františka Křižíka v Plzni Šárka Chvalová, která vysílání TV Křižík zahájila.

Postupně škola vybaví deset tříd potřebnou technikou, aby mohlo vyučovat nebo natáčet své příspěvky několik učitelů zároveň. Na webových stránkách gymnázia studenti najdou odkaz na TV Křižík a pomocí hesla můžou sledovat výklad jednotlivých předmětů podle svého ročníku. Studenti se mohou také na cokoli zeptat prostřednictvím chatu. Učitel pak případné dotazy zodpoví na konci hodiny nebo i později.

Hodina bude trvat maximálně 15 minut

Vysílání začne každý den v 10 hodin. Když to žáci nestihnou, najdou nahrávku uloženou v archivu a kdykoli se k ní mohou vrátit. Vyučovací hodina trvá 10 až 15 minut. „Vysílání budou dvojího typu. Jednak výklad nové látky, ale zároveň i něco pro pobavení a povzbuzení. Studenti se budou moci dokonce i cvičit,“ dodala ředitelka gymnázia.

Vysílání by se mělo rozšířit pro všechny střední školy v Plzeňském kraji. Na hejtmanství kvůli tomu vznikla pracovní skupina, do které patří i Šárka Chvalová. Kraj oslovil instituce, které jsou zajímavé pro vzdělávání dětí. „Techmania je připravena vyučovat každý den, Divadlo Alfa by chtělo vysílat zábavný sitcom a určitě přijdeme i s dalšími pořady,“ slíbila ředitelka Gymnázia Františka Křižíka v Plzni Šárka Chvalová.

Ostré vysílání pro všechny středoškoláky Plzeňského kraje by mohlo začít příští týden a podílet se na něm budou učitelé z celého regionu.

autoři: Martina Klímová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio