Plzeňské strojírny TS Plzeň chystají hromadné propouštění

Kovací lis (ilustrační foto)
Kovací lis (ilustrační foto)

Plzeňské strojírny TS Plzeň mají problémy. Dceřiný závod firmy Žďas ze skupiny CITIC Europe Holdings je ve ztrátě, nemá zakázky a od jara propouští zaměstnance. Výpověď už dostala necelá třetina ze dvou set dvaceti lidí. Ti ostatní dosud nevěděli, co s nimi bude. Po čtvrteční schůzce šéfů firmy s odbory a zaměstnanci už ale mají jasno.

„Nám řekli, že budeme všichni končit a zůstanou jenom ti, kteří budou potřební na dokončení zakázek,“ komentoval situaci po setkání s vedením firmy jeden ze zaměstnanců. „Já pokračovat nebudu a více méně se na to těším,“ pokračoval s tím, že je rýsovač a o tento obor je vcelku zájem, o svou budoucnost strach tedy nemá.

Krach už nelze zvrátit

Že TS Plzeň chystá další výpovědi, potvrdil po schůzce s vedením šéf podnikových odborů Ervín Eger. „Přistoupí se k hromadnému propouštění zaměstnanců, které budu ještě probírat s výkonným ředitelem, sedneme si nad tím seznamem a u každého člověka bude nějaký termín, kdy bude propuštěn,“ řekl.

„Samozřejmě je jednoznačně dané a probírali jsme to s majitelem, to znamená zástupci nebo představenstvem Žďárských strojíren, že firma Těžké strojírenství Plzeň jde do útlumu, končí výrobní činnost a nedá se to nějakým způsobem zvrátit,“ dodal Eger.

Vedení firmy v tiskové zprávě po jednání s odbory uvedlo, že za problémy strojíren TS Plzeň můžou manažerská rozhodnutí předchozího vedení a také insolvence společnosti Vítkovice Machinery, kvůli které strojírny přišly o tržby. Teď mají ztrátu 72 milionů korun a propouští.

Lidé dostanou odstupné nad rámec smlouvy

Ve shodě s odbory ale prý firma našla sociálně odpovědné řešení. Šéf podnikových odborů Ervín Eger to upřesnil: „Ti zaměstnanci dostanou při skončení pracovního poměru odstupné nad rámec dnešní kolektivní smlouvy a nad rámec zákoníku práce další tři průměrné mzdy, to znamená místo pěti mezd osm.“

Dohoda o odstupném je součástí dodatku kolektivní smlouvy. Jeho podpisem odbory ukončily po třech měsících stávkovou pohotovost. „Asi se to nedalo udělat jinak,“ řekl šéf odborů a zakončil: „Já tam pracuju od roku 1978 a nikdy jsem si nemyslel, že budu zavírat společnost.“ Zaměstnanci podle něj alespoň vědí, co bude dál, a nežijí v nejistotě.

Spustit audio
autoři: Lukáš Milota, Michaela Svobodová|zdroj: Český rozhlas Plzeň