Plzeňskou etnografku Marii Ulčovou připomene výstava v Božkově

19. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy PhDr. Marie Ulčová

Dr. Marie Ulčová – to je jméno, které je už provždy spojené s Plzní a s Národopisným muzeem Plzeňska. Svůj život zasvětila lidové kultuře tohoto regionu, spolupracovala i s Českým rozhlasem Plzeň. Při své badatelské činnosti nezapomínala na rodný Božkov. Ne náhodou tak připravovaná výstava věnovaná životu a dílu Marie Ulčové proběhne právě v božkovské škole.

Marie Ulčová se narodila 11. srpna 1925 v Božkově u Plzně do rodiny řídícího učitele. Její otec i babička byli v Božkově veřejně velmi činní a díky tomu si získali u ostatních obyvatel značný respekt. Ten pak velmi napomohl i Marii Ulčové, když svou badatelskou pozornost obrátila mimo jiné právě na Božkov.

Ředitelka Národopisného muzea Plzeňska

Do Národopisného muzea Plzeňska vedeného Ladislavem Lábkem nastoupila Marie Ulčová v roce 1945. V rámci svého odborného působení začala od roku 1947 studovat na Katedře národopisu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde během svého studia zpracovala disertační práci s názvem „Božkov: vývoj lidové kultury na plzeňské vsi ve druhé polovině 19. století“. Po úspěšném zakončení studia v roce 1952 se stala údajně první graduovanou etnografkou v západočeském regionu a v roce 1963 po odchodu Ladislav Lábka ředitelkou Národopisného muzea Plzeňska.

Moji milí, drazí…

Marie Ulčová od roku 1946 spolupracovala také s Českým rozhlasem Plzeň.  Přispívala do tehdejší redakce zemědělské i do redakce kultury. Ve svých pořadech přibližovala posluchačům život v Plzni a na Plzeňsku v minulosti, seznamovala se zvyky, historií a kulturou regionu. V hudebním redakci spolupracovala zejména se Zdeňkem Bláhou při tvorbě pořadů „Hrají a zpívají Plzeňáci“ a „Cesty za folklorem“. Výběr jejích rozhlasových pořadů vyšel i knižně ve dvou dílech publikace nazvané „Moji milí, drazí“. 

Díky své vypravěčské schopnosti a vtipně formulovaným myšlenkám se Marie Ulčová těšila velké oblibě mezi posluchači a pravidelně se účastnila i různých besed. V roce 1995 byla vyznamenána Českým rozhlasem Plzeň za dlouholetou spolupráci a za šíření lidové kultury Plzeňska mezi širokou rozhlasovou veřejnost. Spolupráci Marie Ulčové s Českým rozhlasem Plzeň ukončilo až její úmrtí v roce 1998.

Zpět v rodném Božkově

Za svého života provedla Marie Ulčová mnoho terénních výzkumů, aktivně se věnovala muzejní a archivní práci. Výsledky svého bádání pravidelně publikovala v odborných časopisech, uskutečnila také množství přednášek a tematických výstav. Život a dílo dr. Marie Ulčové připomene připravovaná výstava nazvaná „Marie Ulčová (1925-1998)“. Vernisáž proběhne 22. března v 16 hodin ve škole v Božkově, výstava bude přístupná do 5. dubna.

Plzeňskou etnografku Marii Ulčovou připomene výstava
autoři: Michaela Vondráčková , Nela Štorková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...