Plzeňskou městskou Artotéku rozšíří další díla

25. říjen 2012

Rada města Plzně schválila nákup dalších šestnácti děl do městské Artotéky. Unikátní umělecký soubor v současné době čítá sto devatenáct kusů za bezmála dva miliony korun. Plzeňská radnice každoročně vynakládá na zakoupení uměleckých děl přibližně sto tisíc korun. Letos přibudou díla za dvě stě tisíc.

Artotéka navazuje na tradiční kulturní mecenášství Plzně. O roku 1996 shromažďuje práce moderních autorů vznikající v Plzni nebo práce umělců s přímou vazbou na Plzeň. Nákupem děl tak plzeňská radnice podporuje výtvarné umění ve městě. Výběr jednotlivých prací vhodných k nákupu provádí odborná komise složená z profesionálních kurátorů, historiků a teoretiků výtvarného umění.

Při vzniku Artotéky bylo původně počítáno s umístěním výtvarných děl do rekonstruovaného vstupního prostoru radnice a zadního traktu, kde byla plánována výstavní síň. Původní záměr však nebyl do současnosti realizován, proto umělecká díla zdobí interiéry radnice a městských budov. Vedení plzeňského magistrátu může nakoupená díla také věnovat jako dar při slavnostních příležitostech.

Kolekce nyní čítá sto devatenáct děl od sedmi desítek autorů, v celkové hodnotě kolem necelých dvou milionů korun. Některé práce získalo město darem.

Nově do Artotéky přibudou například obrazy Prázdný měsíc od Jaroslava Zapletala nebo Loutka od Květy Monhartové.

Výtvarná díla z Artotéky mohou jsou příležitostně vystavována. Zájemci si je mohou prohlédnout také na webu artotekaplzen.cz.

autor: lum
Spustit audio