Plzeňský kraj a Plzeň od dubna sjednocují pro vybrané kategorie slevy na jízdném

31. březen 2023 20:53, aktualizováno

Vybrané kategorie cestujících ve veřejné dopravě v Plzeňském kraji i v Plzni budou mít od 1. dubna shodné a jednotné slevy ve výši 50 procent na předplatné i na jednotlivé jízdenky.

Slevy se týkají mládeže od 15 do 18 let, studentů 18 až 26 let, seniorů nad 65 let, osob, které pobírají dávky v hmotné nouzi, peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, lidí na rodičovské dovolené a o válečných veteránů.

Díky tomu, že kraj sjednotí slevy s Plzní, budou některé skupiny cestujících v regionálních vlacích a autobusech jezdit levněji než dosud. Shodné padesátiprocentní slevy předplatného zavedly kraj i město už před pěti lety, ale neplatilo to u jednotlivých jízdenek tarifu Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK). Lidé, kteří měli v kraji mimo město slevu 50 procent, platili dosud za přepravu po Plzni plnou cenu jízdenky. Nová rada města ale od dubna vybraným kategoriím slevu zvedla na úroveň krajské.

"Kraj k 1. lednu 2023 zlevnil předplatné jízdenky pro vnější tarifní zóny pro všechny kategorie cestujících o pět procent a díky dohodě s novou radou města je možné k 1. dubnu snížit také ceny jednotlivých jízdenek pro přepravu do Plzně," řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Podle něj je teď veřejná doprava v regionu nejlevnější z krajů. "Nejdražší síťová jízdenka z jednoho konce kraje na druhý vyjde při jízdě vlaky i autobusy na 82 Kč. U nás neplatí, že čím dál člověk pojede, tím zaplatí víc," uvedl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Podle něj není integrovaná veřejná doprava ve všech regionech ČR, hlavním plusem je, že se do ní podařilo plně zapojit Plzeň. A po dohodě se sousedními regiony je v IDPK také Strakonicko a Mariánskolázeňsko, kam jezdí hojně za prací lidé například z Tachovska. "Při přepravě z jiných obcí kraje do Plzně se zavedením nového tarifu sníží cena jízdenek pro slevové kategorie cestujících o osm až devět korun," řekl Čížek.

Slevy jsou kompenzovány mírným navýšením cen plnocenných jízdenek, například cena síťové jízdenky pro sedm a více zón se zdraží ze 78 na 82 Kč. O dvě koruny se od dubna zdraží jízdné pro první a druhou vnější tarifní zónu, které jsou nejvíc využívané.

"Pro mě je nejpodstatnější ta změna tarifu IDPK, která se týká občanů 65 až 70 let. A díky rozhodnutí nové rady města bude v Plzni od 1. dubna bezplatná přeprava všech občanů nad 65 let. Plzeň tak vychází vstříc nejen svým občanům, ale také návštěvníkům z kraje, Česka, Evropy i světa," uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO). Stačí, aby se prokázali občanským průkazem nebo pasem.

autor: Jitka Englová | zdroje: Český rozhlas Plzeň , ČTK
Spustit audio