Plzeňský kraj chce zefektivnit fungování nemocnic. Plánuje rekonstrukce i stavbu nové nemocnice

14. říjen 2021 09:12, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rokycanská nemocnice

Plzeňské hejtmanství chce změnit řízení svých šesti nemocnic. To má přinést úspory, ale zároveň posílení investic do přístrojového vybavení. Plánují se i rekonstrukce stávajících nemocničních objektů, třeba v Rokycanech. V Plané chce kraj postavit úplně novou nemocnici následné péče.

„Koalice Plzeňského kraje se ve své smlouvě zavázala, že dojde ke zrušení Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje. My jsme nechali udělat obchodně právní rozbor, na základě kterého nám bylo doporučeno zrušení této organizace,“ uvedla plzeňská hejtmanka Ilona Mauritzová z ODS s tím, že to je první zásadní změna. Návrh rady ale ještě musí schválit krajští zastupitelé.

Zrušení holdingu a založení nového centra sdílených služeb, které bude součástí Klatovské nemocnice, neznamená, že by šest krajských nemocnic ztratilo určitou samostatnost. „Všem šesti nemocnicím zůstane zachována právní subjektivita. To co považujeme za důležité je, že se domluvili představitelé našich nemocnic, jaké služby by chtěli sdílet. Ať je to oblast nákupů, jednání s pojišťovnami, projektová činnost, IT a kybernetická bezpečnost,“ popsala Ilona Mauritzová služby, které nové Centrum sdílených služeb nabídne krajským nemocnicím. Jeho fungování má být navíc výrazně levnější.

„Tak jak od počátku holding fungoval, tak narůstaly i jeho náklady. Pak tedy za poslední dva roky došlo k jeho snížení zhruba na 19 milionů korun. V současné době se počítá s tím, že Centrum sdílených služeb bude stát do deseti milionů korun,“ doplnila hejtmanka.

Plánují se rekonstrukce objektů i nákup vybavení

Dalším zásadním krokem má být nákup přístrojů pro čtyři akutní nemocnice za celkem 438 milionů korun. Ty získá hejtmanství do jednoho a půl roku z programu REACT- EU. Kromě přístrojového dovybavení plánuje kraj i zásadní rekonstrukce nemocničních objektů. Nemocnice následné péče svatá Anna v Plané pak bude úplně nová.

„Po poměrně podrobné analýze jsme zhodnotili, že ten objekt, ve kterém se momentálně nemocnice nachází, není vhodný k rekonstrukci. Těch důvodů je řada. Jednak vlastnictví pozemků v okolí nemocnice, které nepatří Plzeňskému kraji, současně dispoziční řešení budovy, její stáří a veškeré věci s tím související,“ uvedl šéf holdingu krajských nemocnic Jaroslav Šíma.

Ve spolupráci s městem Planá už se dokonce kraji podařilo najít pro novou nemocnici vhodný pozemek. „Aktuálně je oslovován Pozemkový fond České republiky s žádostí o převod pozemku do vlastnictví Plzeňského kraje. Počítá se s vyhlášením veřejné zakázky na projektanta této akce,“ popsal Jaroslav Šíma.

Největší neznámou je doba, kdy se začne v Plané stavět. Zatím je jasné pouze to, že půjde o dva objekty. O něco konkrétnější byl Jaroslav Šíma v případě rekonstrukce Rokycanské nemocnice. „Chystáme se přibližně v pěti etapách ji kompletně zrekonstruovat. První část probíhá nyní, je to projektová příprava rekonstrukce ambulantního traktu, což je pro pacienty a návštěvníky ta přední vstupní část nemocnice. Počítáme s tím, že do konce letošního roku kompletně dokončíme projektovou přípravu,“ dodal Jaroslav Šíma s tím, že náklady na první etapu se pohybují okolo 210 milionů korun.

autoři: Jan Markup , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio