Plzeňský kraj rozdělil malým obcím 2 miliony na rozvoj cestovního ruchu

Dva miliony korun na letošní projekty na rozvoj cestovního ruchu rozdělili malým obcím zastupitelé Plzeňského kraje. Čtvrtina sumy půjde na budování informačních center. Obce, sdružení i fyzické osoby dostanou od 10.000 do 70.000 korun. Maximální podpora je určena pro Hornicko-historický spolek Stříbro na Tachovsku, vybuduje za více než 870.000 korun skanzen a těžní věž. Stejnou sumu získá Hájenka v Chudenicích na Klatovsku, kde budou přírodní zajímavosti mikroregionu Běleč. Projekt za 200.000 korun bude interaktivní s fotografiemi a mapami, obrazovou a zvukovou projekcí.

Josef Krůs z Domažliček na Klatovsku dostane 30.000 korun na muzeum vzniklé z malé vodní elektrárny, Pavel Moulis z Nezvěstic na Plzeňsku chce rozšířit služby turistické farmy a dostane na to 20.000 korun, stejně jako Archeopark v Prášilech na Klatovsku. Občanské sdružení Keltoi tam chce za čtvrt milionu korun buduje expozici dávných řemesel jako je mincovnictví a mletí mouky. Barokní kočárová cesta vznikne v Záluží na Plzeňsku od Dvora k Dvorskému rybníku. Měla by stát 450.000 korun, kraj ji podpoří 40.000 Kč.

Peníze

Další peníze půjdou například do muzea obuvnictví v Horách Matky Boží na Klatovsku. Jeho dovybavení přijde na 123.000 korun a kraj dá obci Velhartice třetinu. Galerie řemesel a místních tradic v Oselcích na Plzeňsku dostane z rozpočtu akce ve výši 140.000 korun čtvrtinu, 20.000 korun dostane obec Strážov na Klatovsku na propagaci krajkářství. Stejnou sumu získají nedaleké Budětice, které za desetinásobek postaví vyhlídkovou plošinu a informační tabuli u zříceniny hradu Džbán.

Přírodní galerie v Domažlicích, stezka se sochami, dostane 50.000 Kč. Stejnou sumu získá sdružení Plzeňská dráha na obnovu bufetového vagónu. Na propojení mezinárodní cyklotrasy RT 3 Praha-Plzeň-Řezno s cyklotrasou Přátelství a okružní linií kolem Plzně bude poskytnuto 40.000 Kč. Celá akce včetně značení cyklostezek, naučných cest a turistických cílů přijde na 150.000 korun. Dalších 10.000 korun dostane propagační show k vyznačení trasy RT 3 z Plzně do Brd. Sdružení Horní Berounka ji označí do podzimu.

Turista
Spustit audio
autor: Směna ČRo Plzeň | zdroj: ČTK