Plzeňský kraj uspořádal soutěž pro pěstounské rodiny

17. listopad 2023 11:55

Jak se žije v pěstounské rodině? Tuto otázku měli zodpovědět účastníci umělecké soutěže, kterou vyhlásil Plzeňský kraj.

Soutěž V pěstounské rodině je fajn

Přihlášení soutěžící měli za úkol namalovat obraz nebo natočit video o svém životě v pěstounské rodině. Účastnit se mohly děti samy, ale tvořit mohly i celé rodiny. Nejlepší výtvory na téma V pěstounské rodině je fajn hejtmanství ocenilo na slavnostním vyhlášení výsledků v plzeňské Techmanii.

„Soutěž tohoto typu pořádáme už čtvrtým rokem, přičemž se pokaždé snažíme zaměřit na jiné téma. Cílem je především podpora pěstounských rodin a toho, jakým způsobem pracují s dětmi,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který nad soutěží převzal záštitu.

Umělecká soutěž je jednou z aktivit, která pomáhá rodinám i spřízněným organizacím upevnit vztahy a zároveň informace o tomto způsobu péče o děti sdílet s veřejností. Jak vyplývá ze slov psycholožky sociálního odboru krajského úřadu Boženy Horníkové, pěstounská péče potřebuje podpořit. „V posledních letech se o pěstounství zvýšil zájem, nicméně i když se potenciálních pěstounů hlásí více, stále je dost těch, kteří poté, co se dozví, co všechno to obnáší, svou žádost stáhnou.“

Začínajícím pěstounským rodinám podá pomocnou ruku například takzvaná doprovázející organizace, k níž je ze zákona povinné se registrovat. Její zástupci rodiny navštěvují a řeší s nimi běžné radosti i strasti, které je potkají.

autoři: Anna Matuštíková , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio