Plzeňský Tyfloservis má novou cvičnou kuchyni pro zrakově postižené

Plzeňský Tyfloservis má novou cvičnou kuchyni pro zrakově postižené
Plzeňský Tyfloservis má novou cvičnou kuchyni pro zrakově postižené

Kontrastní barvy, hmatové prvky nebo kombinované osvětlení. Plzeňský Tyfloservis představil novou cvičnou kuchyň pro nevidomé a slabozraké.

Klienti Tyfloservisu se v nové kuchyni naučí efektivně i bezpečně vařit. Dozví se o různých pomůckách, členění kuchyně a hmatových a světelných prvcích, které jim co nejvíce usnadní pohyb a práci v kuchyni. Zároveň se můžou inspirovat a podobně si upravit vlastní kuchyň.

Designérka Veronika Loušová navrhovala kuchyně v pěti pobočkách Tyfloservisu, například v Českých Budějovicích nebo Karlových Varech. Ta plzeňská je v pořadí šestá. „Jde hlavně o to, že se jedná o kuchyni do střediska, kam přijdou lidé s různými očními vadami anebo lidé nevidomí, proto je tu několik druhů osvětlení. Kuchyně je bílo-černo-světle dřevěná. Základem je hlavně kontrast, aby člověk věděl, kde se pohybuje. I vypínače jsou udělané kontrastně, aby byly vidět jeho jednotlivé části, stejně jako elektrické zásuvky. Vše je přizpůsobené tak, aby se tu člověk mohl lépe pohybovat, a snad i bezpečněji,“ uvedla Veronika Louková.

Pomůcky, které usnadní život

Na první pohled se kuchyně v Tyfloservisu od jiných ničím neliší, na ten druhý ji ale odlišují důmyslné detaily. „Vypadá sice běžně, co není běžné: je použití více barev a kontrastní vrstvení. Když půjdu do detailů, tak tu máme například skříňku, která má na sobě lamino, které je magnetické, ale i křídou popisovací. Lidé si tedy na ni můžou dát zvětšený recept nebo si napsat nějaký vzkaz, popřípadě připevnit některé pomůcky, které na sobě mají magnet,“ popsala Veronika Loušová.

Nevidomým a slabozrakým může v kuchyni pomáhat například indikátor hladiny při nalévání vařící vody do hrnku. Na vybavení mají popisky v bodovém písmu i nálepky, které mohou přečíst čtečkou etiket.

Zřízení nové kuchyně přišlo na 280.000 korun. Tyfloservisu finančně pomohl kraj, město i soukromí sponzoři.  „Sehnat peníze trvalo zhruba půl roku. S projektem jsme začali odvážně s tím, že se to nějak dofinancuje. Nakonec se to povedlo, a my nemuseli ze svých rezerv nic dávat. Střediskem ročně projde kolem 250 lidí, a to buď jednorázově, nebo opakovaně. Počítám, že zhruba polovina z nich bude mít zájem, si novou kuchyň prohlédnout. Především ženy, které se v kuchyni pohybují denně, je jim často 60 a víc let a ztrácí zrak, se nám mnohdy při zkoušení optických pomůcek svěří, že mají při práci v kuchyni s tím či oním problém. My jim můžeme potom rovnou ukázat, jakým způsobem se to dá vyřešit,“ dodala vedoucí plzeňského Tyfloservisu Martina Hrdonková.