Plzeňští vědci mají velké zkušenosti s termokamerami. Nabídli je ministerstvu

14. duben 2020 13:30

Bílé oči, červené tváře a třeba tmavší ústa zakrytá rouškou. Tak nějak vypadá váš obraz na termokameře. Ta může pomáhat i v boji proti koronaviru. Odborníci ze Západočeské univerzity jsou o tom přesvědčeni.

Termokamera zobrazuje intenzitu elektromagnetického záření. Teplota je znázorněna pomocí barevné stupnice. Černá barva představuje nejnižší teplotu, bílá tu nejvyšší. Člověk s normální tělesnou teplotou bude na snímku termokamery červeno-žlutý.

„Pokud přijdete zvenku, máte studenější nos a uši a na termokameře jsou vidět tmavěji. Tmavá zůstávají i místa pod rouškou nebo pod brýlemi, přes ně totiž termokamera nevidí,“ vysvětlil vedoucí týmu termodiagnostiky výzkumného centra Nové technologie ZČU Milan Honner.

Termokamery jsou součástí projektu Termovize do škol. Ten má za cíl rozšířit povědomí studentů o termovizním měření a jeho uplatnění, má přilákat nové zájemce o studium technických oborů a podobně. Cenově dostupné kamery by se měly využívat ve fyzice, chemii nebo biologii.

Projekt Termovize do škol ale kvůli nouzovému stavu tak trochu usnul. „Kamery máme v laboratoři. Jsou výsledkem našeho dlouholetého vývoje a výzkumu v oblasti termodiagnostiky. V současnosti řešíme, jak je využít nejen jako výukové pomůcky, ale nyní především tak, aby pomohly v indikaci potenciálně nakažených,“ řekl docent Honner.

Pomoc nabídli ministerstvu zdravotnictví

Screening tělesné teploty je jednou ze základních metod, jak člověka nakaženého koronavirem identifikovat. „Naše kamery můžeme samozřejmě využít. Ale my nejsme výrobcem ani dodavatelem. Nabídli jsme naše zkušenosti a expertizy ministerstvu zdravotnictví, abychom pomohli při implementaci termokamer do nemocnic nebo škol tak, aby byly správně využity jejich úžasné parametry,“ dodal vedoucího týmu termodiagnostiky Milan Honner.

autoři: Jan Markup , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio