Po otevření Studijní a vědecké knihovny v Plzni si čtenáři objednali stovky knih

17. únor 2021 13:45, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Knihovnice Denisa Ježková

Od 16. února je znovu v provozu Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje. Téměř po dvouměsíční pauze si mohou čtenáři objednávat, vypůjčovat a vracet knihy zpět do knihovny. Spuštěna byla také služba Volejte knihovně, na které si mohou čtenáři s knihovníkem o knihách popovídat.

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje v Plzni znovu zapůjčuje knihy a dokumenty z celého fondu knihovny určené k četbě a studiu doma. Čtenáři si mohou knihy a dokumenty objednávat online, vyzvednout a vrátit v hlavní budově knihovny, do které smí najednou vstoupit jen šest lidí.

Nejvíce se půjčují odborné knihy a skripta

Poté, co se v pondělí večer spustil katalog, si čtenáři začali objednávat stovky knih. „Jsme zavaleni, že se nám knihy nevejdou do regálů. Čtenáři si objednali abnormální počty knih a budou si pro ně chodit,“ oznámil vedoucí absenčních služeb Jan Souček.

Knihy se půjčují a vracejí na dvou různých místech

V jedné části budovy si čtenáři knihy půjčují a v druhé je mohou vracet. „Knihy do karantény nejdou. Běžně se vrátí a jdou do skladů nebo na ně bude záznam od dalšího čtenáře, a tak budou čekat na vyzvednutí,“ sdělil Jan Souček.

Pracovníci knihovny se nemohli dočkat, až v knihovně opět zavládne ruch čtenářů. „Jsme strašně rádi, že je znovu otevřeno. Celou tu dobu, co bylo zavřeno, bylo v knihovně hrozné ticho a my jsme se nemohli dočkat, až se do knihovny vrátí čtenáři,“ sdělila knihovnice Denisa Ježková.

Knihovnice už mají plné ruce práce

Mimo provoz stále zůstávají studovny, čítárny a další místa, kde by se mohli shlukovat lidé. Dodržovat se musí také přísná hygienická pravidla. „Nově jsme spustili službu Volejte knihovně, která má za úkol komunikovat se čtenáři a poradit jim o knihách,“ vysvětlil Milan Říský z PR oddělení. Linka je určena pro čtenáře, kterým chybí kontakt a možnost si o četbě s někým promluvit. Služba je dostupná každé úterý od 9 do 12 hodin a čtvrtek od 14 do 17 hodin na telefonním čísle 377 477 365.

autoři: Martina Klímová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio